Měsíce vyslýchal Husajna: Nyní o tom napsal

15.02.2018 15:52

John Nixon, bývalý důstojník CIA, byl prvním Američanem, který během několika měsíců provedl podrobný a rozsáhlý výslech iráckého diktátora Saddáma Husajna. Tato kniha je pak koncentrovaným záznamem z těchto výslechů a rovněž jedinečným pohledem do způsobu myšlení bývalého vůdce Iráku.

Měsíce vyslýchal Husajna: Nyní o tom napsal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Kromě dosud nezveřejněných informací však Nixon předkládá i velmi znepokojující otázky směrem k americké vládě a dochází k závěru, že Spojené státy zcela zásadně a tragicky nepochopily Saddámovu roli v islámském světě. Velmi čtivá kniha, která je rozložena do mnoha drobnějších kapitol (od "Nedokončené práce" po "Popravu uprostřed noci"), nabízí čtenářům rovněž jeden pozoruhodný aspekt. Tím jsou cenzurované pasáže.

John Nixon, bývalý analytik a důstojník CIA, byl prvním Američanem, který během několika měsíců na přelomu let 2003 a 2004 provedl podrobný a rozsáhlý výslech iráckého diktátora Saddáma Husajna. Tato kniha je pak koncentrovaným záznamem z těchto výslechů a rovněž jedinečným pohledem do způsobu myšlení bývalého vůdce Iráku. Kromě dosud nezveřejněných informací však Nixon předkládá i velmi znepokojující otázky směrem k americké vládě a dochází k závěru, že Spojené státy zcela zásadně a tragicky nepochopily Saddámovu roli coby rozhodného nepřítele radikálních proudů v islámském světě.

V průběhu invaze do Iráku vedené v roce 2003 Spojenými státy byl Saddám zbaven moci a označen za válečného zločince. 13. prosince 2003 byl zajat a zodpovídal se za zločiny genocidy, vraždy a týrání civilistů před soudem. Veškerá obvinění popíral, prohlašoval soud za zmanipulovaný ze strany USA. 7. července 2006 napsal dopis, který adresoval Američanům a ve kterém – podle svých slov – kromě jiného popisoval skutečné důvody k invazi. Saddám Husajn se u soudu hájil sám. Dne 5. listopadu 2006 byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti oběšením. Podle iráckého práva následovalo po udělení trestu smrti automaticky odvolání ve lhůtě třiceti dní, přičemž odvolací soud trest smrti 26. prosince 2006 potvrdil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…