Ministr Havlíček navrhuje dopravcům odklad plateb za naftu

27.03.2020 6:20 | Zprávy

Čeští dopravci by mohli díky státní garanci získat možnost platit dodavatelům za odebranou naftu až s půlročním odkladem. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) už o možnosti prodloužit splatnost faktur za naftu ze 30 na 180 dní jednal s vedením státního distributora paliv Čepro a sdružení autodopravců Česmad Bohemia, píšou dnešní Lidové noviny (LN). Opatření má pomoci zabezpečit zásobování v době epidemie koronaviru.

Ministr Havlíček navrhuje dopravcům odklad plateb za naftu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu

Půlroční odklad plateb za naftu je podle Havlíčka spolu s kurzarbeitem zásadní možností, jak by stát mohl dopravcům pomoci. „Chceme začít nabízet dopravcům naftu s odloženou splatností a s nějakou státní zárukou. Šest měsíců je, myslím, na překlenutí krize dostatečná doba v té první fázi," sdělil deníku ministr. Přesnější parametry odkladu plateb ale neuvedl.

Nákladní dopravě na silnici hrozí podle firem zhroucení, což může ovlivnit i zásobování země. Dopravci kvůli koronavirové krizi přišli o polovinu dosavadních zakázek, navíc se zpožďují platby zákazníků. Většina firem proto zvažuje vyhlášení insolvence a konec činnosti, uvedlo ve čtvrtek sdružení dopravců Česmad Bohemia.

Dopravci proto vyzvali stát k okamžitému přijetí kompenzačních opatření, například dotací či odkladu některých plateb. Jde například o jednorázovou dotaci 120.000 Kč za každé velké vozidlo, 80.000 Kč za menší auto. Firmy dále žádají odklad odvodů zdravotního a sociálního pojištění o šest měsíců, odklad placení záloh silniční daně do konce listopadu, zrušení silniční daně nebo snížení sazeb, pozastavení plateb za mýto nebo jejich odklad, neodvádění DPH z nezaplacených faktur, a právě i delší splatnost faktur za naftu od velkých distributorů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…