Ministr průmyslu a obchodu chce zrušit některé investice z Národního plánu obnovy

05.06.2023 14:02

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje změnit Národní plán obnovy, kde má být zrušena investice: „Přenos zahraniční nejlepší praxe a know-how pro digitální transformaci, monitoring a výzkum socio-ekonomických dopadů krize (Samuel Neaman Institute)“. Proti tomuto kroku se rychle ozvala Česko-izraeIská smíšená obchodní komora (ČISOK) a Institut národní strategie, který poslal ministru Síkelovi dopis.

Ministr průmyslu a obchodu chce zrušit některé investice z Národního plánu obnovy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Vedení Česko-izraeIské smíšené obchodní komory nesouhlasí se zrušením zmíněné investice, protože Česká republika prý potřebuje pro zajištění stability a prosperity najít své místo v budoucnosti s ohledem na všechny společenské, ekonomické, technologické, geopolitické a další souvislosti ovlivňované zásadními, dynamickými, mnohdy skokovými změnami a trendy, jimiž nejen Evropa, ale i celý svět procházejí, a to včetně známých i dosud neznámých hrozeb. 
 
„Je s podivem, že zástupci současné vlády, kteří tento postup v minulosti oprávněně namnoze kritizovali, ústy mluvčího MPO situaci komentují tak, že po odeznění pandemické situace „taková investice ztrácí na významu“,“ stojí ve vyjádření ČISOK, které má redakce k dispozici. 
 

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29714 lidí
Vedení Česko-izraeIské smíšené obchodní komory se také ztotožňuje se stanoviskem Hospodářské komory ČR, že zrušením této investice dojde k negativnímu dopadu na české podnikatelské prostředí a ke snížení konkurenceschopnosti českých podniků, které v aktuální nepříznivé situaci potřebují veškerou možnou podporu při působení na trhu a implementaci vysokých požadavků na zelenou a digitální tranzici. Nesouhlas se zrušením investice vyjádřil také Svaz průmyslu a dopravy ČR i úřad ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. 
 
„Klíčovým projektem Národního plánu obnovy investice č. 3 je Institut národní strategie (INS), odborná, multioborová, analyticko syntetická platforma se zaměřením na dlouhé časové řady, data, nejnovější poznatky jednotlivých oborů, otevřenost, kritické a inovativní myšlení. Jde o společnou iniciativu významných osobností z komunity empirických a společenských věd s podporou vedoucích osobností české vědy a výzkumu. Myšlenka založení samostatného českého institutu zaměřeného na řešení strategických otázek národní politiky České republiky vznikla ve spolupráci s mezinárodně uznávanými institucemi jako je renomovaný izraelský think-tank Samuel Neaman Institute,“ stojí také ve vyjádření komory.  
 
Dne 11. července minulého roku bylo u příležitosti slavnostní večeře na počest návštěvy prezidenta Izrael Isaaca Herzoga v České republice podepsáno Memorandum o spolupráci při založení INS.
 
INS je podle zakladatelů schopen odpovídat na nejsložitější otázky dnešního dění a významně přispívat k řešení problémů, se kterými se vláda české republiky potýká. Oblasti činnosti českého institutu budou především se zaměřením na posilování resilience České republiky, a to například v oblastech energetika a životní prostředí, zdravotnictví, vysoké školy, společnost, ekonomika, věda a technologie. 
 
Česko-izraeIská smíšená obchodní komory proto doporučuje zvážit vrácení opatření do Národního plánu obnovy. 
 
 
„ČISOK považuje spolupráci s izraelským Samuel Neaman Institute za klíčovou pro budování a posilování resilience české společnosti. I nadále budeme podporovat vznik českého Institutu národní strategie, který chce být partnerem vlády ve veřejné diskusi a aktivně přinášet návrhy nejlepších možných řešení, které projdou širokou a odbornou diskusí napříč obory a která budou podložena relevantními daty,“ dodává vedení ČISOK.  
 
A právě zakladatelé Institutu národní strategie zaslali ministrovi průmyslu a obchodu dopis, ve kterém ho také žádají o podporu projektu. 
 
„Význam tohoto projektu spočívá nejen v navázání strategické spolupráce mezi Českou republikou a státem Izrael, ale také v jejím hlavním účelu, kterým je dlouhodobé posilování konkurenceschopnosti malých a středních podniků v České republice, rozvoj moderních technologií od digitalizace až po automatizaci, systematické zefektivnění využití energií, a tak i navýšení ochrany našich energetických zdrojů a v neposlední řadě podpora řady dalších projektů realizovaných v rámci NPO a jejich provázání s celkovou koncepcí posílení národní resilience,“ stojí v dopise. 
 

Anketa

Jste pro schválení česko-americké obranné dohody DCA?

4%
95%
hlasovalo: 35821 lidí
Tato investice předpokládá navázání spolupráce s organizací Samuel Neaman Instititute, která hraje zásadní roli při formulaci národních politik státu Izrael. Investice z NPO předpokládá založení dlouhodobé partnerské spolupráce v České republice, jejímž úkolem bude mimo jiné spolupracovat a radit vládě České republiky.
 
„Jménem zakladatelského společenství Vás tímto chceme požádat o Vaši podporu tohoto strategického projektu, jehož realizace bude významným přínosem nejen pro řešení klíčových otázek na úrovni vlády, ale také významným mezníkem v dalším rozvoji mezinárodních vztahů mezi Českou republikou a státem Izrael. Především žádáme o Vaši podporu v tom, aby byl projekt v rámci aktuálně diskutovaných změn NPO ponechán v jeho stávajícím rozsahu i obsahu a aby byly ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu učiněny předpokládané kroky pro jeho úspěšnou realizaci,“ stojí v závěru dopisu, pod kterým jsou podepsáni zakladatelé Institutu národní strategie. To je například předseda TAČR a bývalý rektor ČVUT Petr Konvalinka, kardiochirurg a senátor Jan Pirk, rektor ČZU Petr Sklenička nebo předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…