Ministryně Schillerová nechce tajit zprávu OLAF. Dokonce kvůli urychlení odvolala úředníky z dovolené

29.12.2017 15:54

Ministryně financí Alena Schillerová dala najevo, že nehodlá zatajovat zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Hodlá dodržet zákon a tlačí na úředníky, aby text uveřejnili co nejdříve. Prý kvůli tomu někteří úředníci i přerušili dovolenou a opět jsou v plné práci. Informuje o tom Český rozhlas.

Ministryně Schillerová nechce tajit zprávu OLAF. Dokonce kvůli urychlení odvolala úředníky z dovolené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Schillerová, ministryně financí
reklama

Šéfka resortu financí Alena Schillerová pro veřejnoprávní rozhlas prohlásila, že zprávu OLAFu nechá zanalyzovat co nejrychleji. Ministerský překlad by měl spatřit světlo světa ještě před hlasováním o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Ministryně to ale nespojuje se samotným hlasováním.

„Já to nespojuji se žádostí o důvěru. Já to spojuji s tím, že je to velice aktuální téma a my musíme jednat opravdu v řádech dnů. Podle zákona 106 (o svobodném přístupu k informacím, pozn. red.) máme na odpovědi 15 dnů, to znamená, že tato lhůta je nepřekročitelná, a já samozřejmě dávám deadliny významně kratší. Celá řada úředníků přerušila dovolenou, vrátila se do práce a pracuje,“ řekla ministryně ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Celé vyjádření naleznete zde.

Otázka je, které části zprávy lze zpřístupnit veřejnosti, a které už nikoli. Údajně je třeba dbát na profesní tajemství, ale také na práci českého státního zastupitelství. Mohlo by se stát, že ministerstvo zveřejní část zprávy, která může souviset s probíhajícím vyšetřováním, což by nebylo v pořádku.

„My přesně zvažujeme, jakou část té zprávy můžeme zveřejnit. Takže zvažujeme, že zveřejníme závěry a tak dále... Ale chceme mít jistotu. Tato zpráva je jedním z důkazních prostředků v trestním řízení, to znamená, že se nechceme jejím zveřejněním dopustit maření trestního stíhání,“ vysvětlila členka Babišovy vlády.

Poslanci Pirátů či Dominik Feri z TOP 09 však tlačí na ministerstvo, aby zprávu uveřejnilo co nejrychleji. Vždyť se týká českého premiéra a také nemalé finanční částky – 50 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcína: Lidi se hrnou! Sestra popsala Izrael. Jiný svět, 220 tisíc za den

17:49 Vakcína: Lidi se hrnou! Sestra popsala Izrael. Jiný svět, 220 tisíc za den

Paní Martina Palátová, zdravotní sestra žijící v Izraeli, popsala své zkušenosti s očkováním v žido…