Mokré sny Václava Klause, robot Emil a dva dožívající dinosauři. Babišův Komárek mezi makáním sepsal smutný příběh polistopadové éry

21.12.2014 8:53 | Zprávy

Poslanec hnutí ANO Martin Komárek nedávno vydal knihu, nazvanou havlovsky Moc nemocných. Jedná se, dle podtitulu, o „Dvacet pět příběhů těch, kteří nám to zvorali“. Od Miloše Jakeše po Petra Nečase a Bohuslava Sobotku. Mezi nejvýživnější patří poslancovy „profily“ Václava Klause či Mirka Topolánka, který prý za celý život neporozuměl ničemu jinému než „nějakým armaturám“.

Mokré sny Václava Klause, robot Emil a dva dožívající dinosauři. Babišův Komárek mezi makáním sepsal smutný příběh polistopadové éry
Foto: Hans Štembera
Popisek: V divadle Komedie křtil svou knihu Martin Komárek. Jako host dorazil prezident Miloš Zeman

„Uplynulo dvacet pět let od doby, kdy jsme cinkali klíči. Dvacet pět let. Dvacet pět let po zničující válce, kterou Němci beze zbytku zavinili a děsivě prohráli, se psal rok 1970. Spolkové Německo bylo vedoucí hospodářskou mocností. Bylo obnoveno a mělo před sebou skvělou budoucnost. Proč nedokázala ne vlastní vinou porobená země za dvacet pět let něco podobného? Proč se potácíme od krize ke krizi a nejsme schopni se přiblížit ani o píď kultuře a prosperitě západních zemí?“ lamentuje autor v úvodu, když popíše svůj zážitek z Libereckého kraje, kde vloni kandidoval na poslance a viděl prý jen díry v asfaltu, kopřivy v pankejtech a mezi nimi nerudné, smutné a tlusté lidi.

Proč se to nepovedlo, o tom prý vypráví kniha vypočítávající dvacet pět největších škůdců, kvůli kterým se nemáme dobře. Jejich obžaloby jsou seřazeny chronologicky, od roku 1989, který je vyhrazen Milouši Jakešovi. Tento funkcionář, který pár let předtím v čele strany vystřídal chytrého Husáka, který ve spolupráci s bezskrupulózním premiérem Štrougalem prý vnímal normalizaci jako machiavellistickou hru, byl prý „nedovtipný nevzdělanec, nezajímavý a šedý“. Ve srovnání s ním prý září i nejnemožnější řečník dnešní politické reprezentace, a Komárek píše, že snad ještě nikdy a nikde nebylo zoufalejší a bezmocnější vedení než jeho ÚV.

Rok 1990 pak následuje příběhem Václava Havla. To byl prý nesmírně přitažlivý chlap, byť současně bonviván a děvkař první ligy. Jenže prý jako básník vůbec nerozuměl chodu společnosti, všem těm sládkům a zelinářům, o kterých psal.

„Západní státníci obdivovali filozofa na trůně. A šeptali svým podnikatelům: Tam bude hojný hod,“ přibližuje bláznivé snění dramatika. Ten snil o dobré společnosti, kde si všichni budou bratry a sestrami. Jak na to ale prý netušil. „Havel byl dobrý revolucionář a poctivý politik. Jenže poctivost nestačí,“ vzdychá Komárek.

Zejména když mu do toho začli fušovat takoví, jako muž, představený v roce 1993. „Začal kariéru jako profesor, kterému je lhostejný majetek, snad krom záliby v kravatách. Skončil jako zloděj chilského pera a jako ten, kdo propustil na svobodu lupiče,“ píše sněmovní spisovatel v medailonku Václava Klause. Právě krádež pera prý bude jeho hlavním zápisem v dějinách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…