Mutti Angela hraje o všechno. Proto už bere zavděk i landsmanšaftem, píše znalec Německa

02.07.2018 22:38 | Zprávy
autor: nab

Na „vyhnanecké“ výroky německé kancléřky Angely Merkelové se širší politickou optikou a v souvislosti s německou vnitřní i vnější politikou podíval historik, sociální psycholog a publicista z Hannoveru Petr Schnur. Snažil se najít odpovědi na to, proč právě nyní Merkelová vytahuje do prostředí evropské agendy rádoby moralizující pseudohistorické výroky, které navazují na politické a mentální ghetto Posseltova klubu a ostatních landsmanšaftů. Možné jsou podle něj odpovědi na dvou rovinách – osobní a „evropské“.

Mutti Angela hraje o všechno. Proto už bere zavděk i landsmanšaftem, píše znalec Německa
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Začneme-li rovinou evropskou, tak německá politika dokořán otevřených dveří bez sebemenší kritické reflexe a následné komandování jiných států znamenala pasování se do roviny nejen ekonomického a politického, ale i morálního vůdce Evropy, který de facto s nikým nepotřebuje diskutovat. „Visegrád se této politice, která zcela evidentně vede nejen Německo, ale i Evropu do neřešitelného problému s předvídatelnými riziky a hlubokými sociálními i politickými důsledky, otevřeně postavil,“ dodal Schnur ve svém textu na serveru ČasopisArgument.cz.

Je více než pravděpodobné, že se jedná o odplatu za postoj skupiny zemí V4 v této otázce, míní publicista. Otázkou v tomto případě prý zůstává, do jaké míry by se jí tímto tématem podařilo Visegrádskou čtyřku rozhodit a jakou šanci by měla tuto záležitost posunout z naprosté evropské politické periferie do středu zájmu. „První záleží na Visegrádu samotném, druhé je spíše nepravděpodobné,“ doplnil.

Otazník podle Schnura visí nad možným signálem do Rakouska, které se od německé vítací politiky radikálně odklonilo. „Není ovšem tajemstvím, že právě tam existují síly, které by historii 20. století rády přepsaly a které by Merkelová mohla mobilizovat jako spojence proti kancléři Kurzovi,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…