NKÚ zjistil nedostatky při využití peněz na spolupráci obcí

04.12.2017 10:25

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil nedostatky ve dvou projektech za 619 milionů korun na rozvoj vzájemné spolupráce obcí a místních partnerství v letech 2010 až 2016. Peníze převážně z evropských fondů rozdělilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Ministerstvo vnitra mezi Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Z těchto dotací vznikly desítky strategií a metodik, které ale obcím nic konkrétního nepřinesly, uvedli kontroloři ve zprávě, kterou dnes zveřejnili.

NKÚ zjistil nedostatky při využití peněz na spolupráci obcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ministerstvo vnitra si je nedostatků vědomo, i přes výhrady ale považuje projekt za prospěšný, sdělila ČTK mluvčí Ministerstva vnitra Hana Malá. MPSV se k závěrům NKÚ zatím nevyjádřilo.

Dotace měly posílit spolupráci obcí například v dopravě, školství, sociálních službách či životním prostředí. Ministerstva rozdělila mezi dva podobně zaměřené projekty celkem 619 milionů korun převážně z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Většina z této částky – 586 milionů korun – šla na mzdy a odměny osob zapojených do projektů.

Z rozdělených peněz vzniklo velké množství dokumentů 2 například 258 strategií a 176 akčních plánů, jejich přínos je však problematický. NKÚ provedl dotazníkové šetření na vybraném vzorku obcí. Téměř polovina respondentů odpověděla, že dokumenty nepovažuje za přínosné nebo je nezná a nevyužívá. Dokumenty byly jen analýzou či shrnutím stávajícího stavu. Nový nebo inovativní přístup k již existující spolupráci obcí z nich neplynul ani nevypovídaly o možném budoucím pokroku ve vzájemné spolupráci obcí, konstatoval NKÚ.

Kontroloři objevili nedostatky už na úrovni schvalování obou projektů. Svaz měst a obcí předložil projekt vzájemné spolupráce obcí a jeho potřebu zdůvodnil jen tím, že myšlenka spolupráce je podporována z řad členských obcí. Konkrétní zájem o projekt ze strany obcí ale nedoložil. MPSV přesto projekt podpořilo částkou 594 milionů korun. „Jedním z hlavních důvodů pro jeho schválení bylo zlepšení čerpání evropských peněz v době končícího programového období 2007 až 2013,“ poznamenal NKÚ.

U druhého projektu sice Sdružení místních samospráv předložilo analýzu potřebnosti, která však podle kontrolorů vycházela z odpovědí malého počtu obcí a obce v jejím rámci nemohly navrhnout vlastní témata a potřeby. Ministerstvo vnitra na projekt vyčlenilo 25 milionů korun. „Ministerstvo vnitra si je vědomo nedostatků, které při své kontrole zjistil NKÚ. Přes všechny výhrady k projektu a jeho realizaci jsme však na základě výsledků a odezvy přesvědčení, že projekt přispěl k rozvoji meziobecní spolupráce v segmentu malých obcí,“ uvedla mluvčí resortu Malá.

Kontroloři zjistili, že oba projekty byly podobně zaměřené a jak Svaz měst a obcí, tak i Sdružení místních samospráv vytvářely v řadě případů strategie a metodiky pro stejné území. Na projektech v některých případech navíc pracovali stejní lidé, takže pracovníci NKÚ u vybraného vzorku 20 strategií našli v devíti z nich shodné části textů a další shodné prvky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…