Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci

22.10.2019 14:50

Blížící se třicáté výročí sametové revoluce v Československu bude v příštích dnech výrazně diskutovaným tématem i v Bruselu. V srdci Evropské unie jej tuto neděli připomene celodenní umělecká a diskusní akce nebo v polovině listopadu pak výstava fotografií v sídle Evropské komise, napsala ČTK.

Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

O tom, že revoluce není zahradní slavnost, se budou moci přesvědčit návštěvníci paláce krásných umění Bozar v centru Bruselu. Stejnojmenná akce (Revolution is not a Garden Party), odkazující na hru Václava Havla, tam v neděli přivede řadu českých a zahraničních osobností. Hlavním tématem bude vliv umělců na politiku, jehož se Havel jako dramatik a prezident v jedné osobě stal symbolem.

„Sametová revoluce byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému,“ řekla ČTK ředitelka pořádajícího Českého centra Brusel Jitka Pánek-Jurková.

Cílem akce nebylo podle ní pouze připomenout roli umělců na pádu komunismu v Československu, ale i přivést dohromady současnou generaci uměleckých aktivistů s pamětníky. V jejím rámci proto vystoupí výtvarník David Černý, publicistka a někdejší mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová nebo historik Jiří Přibáň, stejně jako mladí umělečtí aktivisté z Belgie či Francie. K vidění bude několik performancí nebo knihovna literatury, jež byla za komunismu zakázána.

„Téma, jestli má umění schopnost či moc měnit směřování společnosti, je v Bruselu velmi živé,“ dodala Pánek-Jurková. Svědčí podle ní o tom například fakt, že z celkových čtyř set bezplatných vstupenek na akci zbývají už jen poslední kusy.

Revoluční dění připomene i výstava několika desítek fotografií zachycujících významné a obrazově poutavé okamžiky podzimu před třiceti lety. Snímky Karla Cudlína, Jana Šibíka a dalších fotografů budou v hlavním sídle Evropské komise k vidění od 11. do 21. listopadu. Výstavu zahájí česká eurokomisařka Věra Jourová a slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič spolu s ministry zahraničí obou zemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…