Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci

22.10.2019 14:50

Blížící se třicáté výročí sametové revoluce v Československu bude v příštích dnech výrazně diskutovaným tématem i v Bruselu. V srdci Evropské unie jej tuto neděli připomene celodenní umělecká a diskusní akce nebo v polovině listopadu pak výstava fotografií v sídle Evropské komise, napsala ČTK.

Na sametovou revoluci si vzpomenou i v Bruselu: Sejdou se umělečtí aktivisté a pamětníci
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

O tom, že revoluce není zahradní slavnost, se budou moci přesvědčit návštěvníci paláce krásných umění Bozar v centru Bruselu. Stejnojmenná akce (Revolution is not a Garden Party), odkazující na hru Václava Havla, tam v neděli přivede řadu českých a zahraničních osobností. Hlavním tématem bude vliv umělců na politiku, jehož se Havel jako dramatik a prezident v jedné osobě stal symbolem.

„Sametová revoluce byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému,“ řekla ČTK ředitelka pořádajícího Českého centra Brusel Jitka Pánek-Jurková.

Cílem akce nebylo podle ní pouze připomenout roli umělců na pádu komunismu v Československu, ale i přivést dohromady současnou generaci uměleckých aktivistů s pamětníky. V jejím rámci proto vystoupí výtvarník David Černý, publicistka a někdejší mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová nebo historik Jiří Přibáň, stejně jako mladí umělečtí aktivisté z Belgie či Francie. K vidění bude několik performancí nebo knihovna literatury, jež byla za komunismu zakázána.

„Téma, jestli má umění schopnost či moc měnit směřování společnosti, je v Bruselu velmi živé,“ dodala Pánek-Jurková. Svědčí podle ní o tom například fakt, že z celkových čtyř set bezplatných vstupenek na akci zbývají už jen poslední kusy.

Revoluční dění připomene i výstava několika desítek fotografií zachycujících významné a obrazově poutavé okamžiky podzimu před třiceti lety. Snímky Karla Cudlína, Jana Šibíka a dalších fotografů budou v hlavním sídle Evropské komise k vidění od 11. do 21. listopadu. Výstavu zahájí česká eurokomisařka Věra Jourová a slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič spolu s ministry zahraničí obou zemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…