Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

23.10.2019 22:07

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání rozhlasového pořadu Večerní publicistika s Vladimírem Krocem na Radiožurnálu chirurg Pavel Pafko na téma informování veřejnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Podle Pafka má pacient vždy především právo na soukromí. Připojil se i diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, podle něj bychom měli být informováni o indispozicích prezidenta, které se týkají jeho výkonnosti. Nevynechal ani slova prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, že budou se zveřejněním informací o Zemanově stavu „‚demokratičtí‘ politici a novináři, kteří přejí panu prezidentovi nemoc, nebo dokonce smrt, hluboce zklamáni“. „To jsou obyčejné přidrzlé výkřiky mluvčího pana prezidenta,“ reagoval Žantovský. A diskusi pak odrovnal Pafko s připomínkou časů, kdy se „doslova celá Amerika dívala do konečníku pana prezidenta“.

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví
Foto: Archiv Matina Dvořáka
Popisek: Martin Dvořák a profesor Pavel Pafko

Žantovský se podivoval, proč se diskuse o zdravotním stavu prezidenta stupňuje právě nyní. Odehrává se zde podle něj střet mezi právem prezidenta jakožto pacienta na soukromí a právem veřejnosti na informace včetně informací o zdravotním stavu hlavy státu. „Některé z těch informací nejsou pro veřejnost důležité. Já si nemyslím, že by veřejnost měla znát každý krevní rozbor hlavy státu,“ říká.

Anketa

Je dobře, že Zeman vyznamená exprezidenta Václava Klause?

28%
72%
hlasovalo: 15248 lidí

Co by se však veřejnost podle něj měla dozvědět, jsou informace týkající se výkonnosti hlavy státu. „Víme, že pan prezident trpí cukrovkou například, tak k projevům cukrovky mezi jiným patří zvýšená únava a u pokročilé cukrovky také poruchy vědomí, tak to je něco, co samozřejmě hraje roli při výkonu funkce hlavy státu, a pak má na tom veřejnost zájem, který je oprávněný,“ přibližuje.

S tím vyjádřil nesouhlas chirurg Pavel Pafko. Ten vidí na prvním místě především právo každého pacienta na soukromí. „Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, to vůbec, v žádném případě,“ odmítl Pafko slova Žantovského. Veřejnost podle něho nemá na podobné informace nárok.

Celý záznam pořadu si můžete poslechnout zde:

A pak došlo na i slova prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na svém twitterovém účtu poznamenal, že v souvislosti s plánovaným zítřejším zveřejněním Zemanovy zdravotní dokumentace budou: „‚Demokratičtí‘ politici a novináři, kteří přejí panu prezidentovi nemoc, nebo dokonce smrt, hluboce zklamáni.“

„Já nevím, kdo jsou ti lidé, kteří přejí panu prezidentovi nemoc nebo smrt,“ poznamenal k tweetu prezidentova mluvčího Žantovský, něco takového by prý prezidentovi nemohl přát nikdo normální. „To jsou obyčejné přidrzlé výkřiky mluvčího pana prezidenta,“ ohradil se následně s tím, že to „trvá už léta“.

„Příznivci pana prezidenta budou zítra spokojeni, stejně tak slušní názoroví oponenti. ‚Demokratičtí‘ politici a novináři, kteří přejí panu prezidentovi nemoc, nebo dokonce smrt, budou hluboce zklamáni,“ zní celý Ovčáčkův tweet.

Další dotaz mířil na Pafka a informování o zdravotním stavu prezidenta Václava Havla během jeho operace plic, kterou chirurg vedl. Pafko respektoval Havlův názor a připomněl, že se o tom, co zveřejní, spolu následně bavili. Při oné debatě se Pafko Havlovi rovněž zmínil, že je dobré sdělovat vždy pravdu, jelikož by se informace o jeho zdravotním stavu stejně dlouho v dnešní době v tajnosti neuchovala.

Pafko následně dodal, že by Zeman sice kvůli tomu, že je veřejnou osobou, měl jít příkladem v péči o své zdraví. To, že by jej ovšem nyní v jeho věku nutili přestat kouřit, označil za „úsměvné“.

Povinnost informovat o zdravotním stavu hlavy státu by se podle Žantovského neměla zakotvovat v zákonech. To, že je tato povinnost u prezidenta Spojených států, je prý něco jiného, jelikož americký prezident disponuje mocí v podobě držení jaderných zbraní. S tím souhlasil i Pafko a připomínal i případ amerického prezidenta Ronalda Reagana, jenž trpěl karcinomem konečníku. Reagan byl důsledně sledován a v médiích následně vyšla i kresba jeho konečníku. „Doslova se celá Amerika dívala do konečníku pana prezidenta,“ glosoval Pafko. Závěrem ještě dodal, že opačný případ byl u nás za Husáka, kdy veřejnost ani téměř nevěděla, kolik má tento komunistický prezident dětí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

To, že ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana, dnes avizoval sám prezident při odchodu z Poslanecké sněmovny. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci. Střešovická nemocnice ale následně podle tvrzení Deníku N popřela, že zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že Hrad ponechává postup plně na nemocnici, která je k tomu kompetentní.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

16:35 „Uhelná elektrárna“ Niedermayer nám zatápí. Měl by také ekologicky ukončit činnost. Pravicový komentátor se baví

Pravicový komentátor Jan Paluska se vysmívá europoslanci Luďku Niedermayerovi (TOP 09), který na své…