Nákupy na ministerstvu obrany: Nejvyšší kontrolor se ptal, zda není apríla

09.01.2025 22:17 | Monitoring

Zatímco se pod ostrou kritiku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dostaly spory na Ministerstvu obrany týkající se nákupů, přišla ve stejnou dobu další nečekaná zpráva – svůj odchod oznámila ředitelka ekonomické sekce, která za tyto nákupy zodpovídala. Přestože časová shoda těchto událostí může působit nápadně, není jisté, že spolu přímo souvisejí.

Nákupy na ministerstvu obrany: Nejvyšší kontrolor se ptal, zda není apríla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Miloslav Kala, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu, v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl, že v systému nákupů Ministerstva obrany jsou fatální chyby. Zmínil například případy, kdy zakoupené pontonové mosty neunesou hmotnost plánovaných tanků, což podle něj ukazuje zásadní nedostatky v plánování a realizaci akvizic.

Nejnověji se o nákupech ministryně Černochové začalo hovořit, když náčelník generálního štábu Řehka žádal zastavení akvizice tanků Leopard, neboť by to za současného rozpočtu znamenalo ohrožení jiných investic. „Nedává to důvěru v to, jak je ten proces připravený, a když jsem to četl, tak jsem se díval do kalendáře, jestli není apríl,“ poznamenal k tomu Kalla.

Poslední kontrola ze září 2024, nazývaná „follow-up audit“, zkoumala, jak ministerstvo splnilo opatření stanovená při kontrolách v letech 2018 a 2019. Ukázalo se, že jedno opatření nebylo splněno vůbec a dvě další pouze částečně. To podle NKÚ vypovídá o dlouhodobém problému resortu obrany naplánovat procesy a dodržovat je.

Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu dále upozornil na riziko, které v rámci kontrolní činnosti identifikují, a to, že plány Ministerstva obrany jsou velmi ambiciózní. K jejich splnění je potřeba realizovat velké zakázky, které zahrnují vysoké objemy peněz. „Ministerstvo potřebuje utratit hodně peněz za málo práce,“ uvedl v rozhovoru. Právě tato strategie soustředění na velké projekty podle něj může vést k tomu, že ministerstvu unikají důležité detaily.

Nedlouho poté, co Nejvyšší kontrolní úřad ostře zkritizoval fatální chyby v nákupním systému Ministerstva obrany, přichází zásadní oznámení: Blanka Cupáková, která je vrchní ředitelka ekonomické sekce Ministerstva obrany, která za tyto akvizice nesla odpovědnost, končí ve své funkci.

Informaci přinesl Ekonomický deník. „Ano, paní Blanka Cupáková se rozhodla, že na Ministerstvu obrany na konci března tohoto roku skončí. To je vše, co lze k věci sdělit,“ potvrdila Novinkám Simona Cigánková z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

Odchod Cupákové zvedá otázky o tom, zda se jedná o přímou reakci na zjištění kontrolorů, nebo o nezávislé rozhodnutí. Tato časová shoda ale každopádně přitahuje pozornost k problémům resortu.

Na Ministerstvu obrany Cupáková začala pracovat už v roce 2000. Z pozice náčelnice finanční služby se vypracovala na vrchní ředitelku sekce ekonomické, kterou zastávala od roku 2023. Přímo tak zažila patnáct ministrů obrany. Její odchod je překvapením.

Cupáková spojila svou kariéru s Ministerstvem obrany už v roce 2000, kdy začínala jako náčelnice finanční služby. Postupně se vypracovala až na vrchní ředitelku sekce ekonomické, kterou vedla od roku 2023. Během svého působení zažila celkem patnáct ministrů obrany. Její odchod je překvapením nejen kvůli její dlouholeté zkušenosti, ale i kvůli tomu, že měla klíčovou roli při vyjednávání o nákupu stíhaček F-35.

Na Ministerstvu obrany nejen dohlížela na celý ekonomický chod resortu, kromě toho, že byla klíčovou postavou projektu nákupu stíhaček F-35, sehrála významnou roli v dalších miliardových tendrech, kde její rozhodování ovlivnilo zásadní investice do modernizace armády.

 

 

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za své podřízené a jejich chyby má , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 10.01.2025 10:43:39
vždy nést odpovědnost ministr. Ten si vybírá své podřízené a také zodpovídá za plynulý chod úřadu bez chyb. Za to je dobře placen. Zvláště toho ekonomického rázu. Nakoupit nesmysly je chyba, která stála daňové poplatníky zbytečně vyhozené peníze. Po ukončení ministrováni by Černochová měla být obžalovaná. Je tam toho více. Nejen pontony.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…