Server Business Insider informoval o postupném odřezávání Ruska od Krymu ukrajinskými vojenskými akcemi. „Po rozsáhlé ruské invazi v roce 2022 však Ukrajina v regionu opakovaně udeřila a podle veřejně dostupných informací zničila nebo poškodila přibližně polovinu válečných lodí ruské flotily včetně jedné ponorky,“ píše Business Insider.
Ruská flotila se ve strachu před ukrajinskými akcemi ukryla na vzdálenou stranu Krymu. „Proti flotile a Kerčskému mostu použila vzdušné bezpilotní letouny, námořní bezpilotní letouny a protilodní střely s často zničujícím účinkem. Ukrajinské vojenské akce dokonce přinutily ruské válečné lodě stáhnout se z Krymu na základny v přístavních městech Feodosija na odvrácené straně Krymu a Novorossijsk v Rusku,“ píše server.
Vojenské akce Ukrajiny pro Rusy znehodnocují Krym nejen z vojenského hlediska, ale i z hlediska turistiky. „Degraduje poloostrov jako klíčovou logistickou cestu k okupačním silám přes jižní Ukrajinu a poskvrňuje jeho přitažlivost pro Rusy jako letní plážové destinace,“ tvrdí Business Insider.
Server se ptá, zda to stačí. Protože pokud chce Ukrajina vojensky dobýt zpět celý Krym, bude muset v místě soustředit drtivou vojenskou sílu. „Pokud však Ukrajina doufá, že dodrží svůj slib znovu dobýt Krym, bude potřebovat obrovskou útočnou sílu, která bude pravděpodobně nejtěžším bojem krvavé války,“ predikuje server.
„Získat zpět Krym by bylo extrémně obtížné, protože Krym je v podstatě ostrov,“ řekl serveru Mark Cancian, bývalý plukovník americké námořní pěchoty, který je hlavním poradcem Centra pro strategická a mezinárodní studia. „Obojživelný útok je nemožný, protože Ukrajině chybí lodě, které by převážely velké množství vojáků a jejich těžké techniky. Rusko má navíc stále letadla a ponorky s raketami s dlouhým doletem, které jsou na moři v podstatě nezranitelné,“ vyjevil své pochybnosti plukovník ve výslužbě.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera