Nerudová proti ODS: Škrtat se nedá. Změna daní pomohla jen bohatým

18.07.2022 7:52 | Ze sítí

Jsou oblasti, kde se kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová a představitelé ODS prostě neshodnou. Další důvod toho, proč koalice SPOLU stále hledá svého kandidáta na prezidentský úřad, dali veřejnosti dva politici, kteří jsou s ODS spjati už dlouho - bývalý premiér Mirek Topolánek a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Ani oni dva se ale na rušení superhrubé mzdy nedívají stejně. Svoje si řekl i Miroslav Kalousek.

Nerudová proti ODS: Škrtat se nedá. Změna daní pomohla jen bohatým
Foto: Archiv Danuše Nerudové
Popisek: Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity

Vše odstartoval tweet Danuše Nerudové, ve kterém tato ekonomka a bývalá rektorka brněnské univerzity kritizuje zrušení superhrubé mzdy a uvádí, že pomohlo jen lidem s vysokými příjmy.

„Liberální ekonom by měl předně říkat lidem pravdu. Zrušení superhrubé mzdy pomohlo jen vysokopříjmovým. Deficit na rok 2023 je 289 mld. Letošní výdaje jsou 1893,2 mld. 80 % z nich je mandatorních a nedají se škrtat. Jaké výdaje byste tedy krátil? Školství, dopravu a sport?“

Odpověděl jí ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Jsem liberální ekonom. Proto budu vždy proti tomu, abychom brali lidem a firmám z kapes více peněz, které poté necháme státní moloch přerozdělovat. Je dobře, že se superhrubá mzda zrušila. Deficit se musí řešit především snížením výdajů,“ uvedl Jan Skopeček svoje jasné stanovisko, které s názorem Nerudové ani trochu nekoresponduje.

Na to zareagoval bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek a víceméně obvinil ODS i celou vládu z toho, že pro snížení schodku státního rozpočtu neudělali vůbec nic, nemají ani žádný plán, jak to udělat a jen o tom mluví.

„Dobrá. Tak je ale snižujte. Doposud jste nesnížili strukturální deficit ani o korunu. A neexistuje ani žádný kompetentní plán, jak to udělat. Existují jenom plky o ,zeštíhlování státu' bez praktických výstupů. A jenom plky to nezachrání, sorry.“

„Mirku, já bych škrtal… A každému ministrovi, který místo úspor přijde s dalšími požadavky pro svůj resort (v současné situaci snad kromě obrany a specifických sociálních výdajů), má hrozit vyhazov z vlády…“, překvapil Skopeček svou odpovědí, která se musela Kalouskovi líbit, ale v řadách ODS a koalice SPOLU už asi tolik podpory nezískala.

 

S Nerudovou však v otázce superhrubé mzdy souhlasil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Byl jsem proti zrušení superhrubé mzdy. ODS si naběhla. Stačilo snížit sazbu. Jinak souhlasím s tím, že je třeba snižovat výdaje. Zmrazit platy ve veřejné sféře, snížit počet úředníků, zrušit soft dotace a neproduktivní, na stát navázané zbytné úřady a instituce.“

„To snížení úředníků půjde asi těžko, ač to slibuje každá vláda,“ oponoval mu jeden z diskutujících, ale Topolánek svůj recept má.

 

„Je to strašně jednoduché a v praxi vyzkoušené. Stačí jim dát o 10 % méně v podkapitole na mzdy. Buď jich tam bude stejně za nižší mzdy, nebo méně za stejné. V ideálním případě o dost méně za vyšší. Stačí jen přežít tu stávku. Tam by ale riskovali, že si jí nikdo nevšimne,“ má jasno v pohledu na práci a užitečnost státních úředníků bývalý premiér.

„Představitelé ODS však o správnosti způsobu provedení byli SKÁLOPEVNĚ přesvědčeni, vystupování jak Fialy, tak i Stanjury a Skopečka bylo zcela konzistentní. Ani na Kalouska nedali. Byl to předvolební populistický tah,“ má jasno další diskutér, kterému ale dává za pravdu i Miroslav Kalousek.

 

„Rozhodnutí snížit daně, aniž existovala představa, kde se sníží povinné výdaje, nebylo ani levicové, ani pravicové. Bylo ryze populistické. Levicová i pravicová rozpočtová politika může mít svoji odpovědnost vůči budoucnosti. Populismus žádnou odpovědnost nemá,“ uzavřel bývalý ministr financí.

Dodejme, že koalice SPOLU svého kandidáta na prezidenta oficiálně ještě nepředstavila. S největší pravděpodobností jím ale Danuše Nerudová nebude, i když po oznámení její kandidatury se takové hlasy objevily.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

13:31 Další problém v Německu. Málo peněz zdravotnicím. Tak si to nenechaly líbit

Sociální situace je v Německu čím dál více napjatější. Protesty se začínají objevovat už i v malých …