„Odhalení“ Nerudové před volbami na Hrad? Hádka se Skopečkem vygradovala

17.07.2022 9:05 | Zprávy

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která chce kandidovat na českou prezidentku, se obula do ekonoma a poslance ODS Jana Skopečka. Vadí jí jeho hájení zrušení superhrubé mzdy, díky kterému si lidé v Česku polepšili o tisíce korun měsíčně. Podle Nerudové krok pomohl jen vysokopříjmovým. „Lež,“ brání se Skopeček. Nerudová se podle něj před volbami „odhalila“.

„Odhalení“ Nerudové před volbami na Hrad? Hádka se Skopečkem vygradovala
Foto: Archiv Danuše Nerudové
Popisek: Danuše Nerudová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity

Díky zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka však lidé na přelomu let 2020 a 2021 zaznamenali docela podstatné úpory v rodinném rozpočtu. I lidé pobírající hrubou měsíční mzdu nad třicet tisíc korun získali do svého rozpočtu náhle po odečtu daní o téměř dva tisíce navíc měsíčně. Za rok tak většina Čechů uspořila desetitisíce. Ti, jejichž mzda dosahovala výše mediánu (nad 31 tisíc korun), ušetřili až téměř 22 tisíc ročně oproti roku 2020, kdy jim byly z mezd strhávány daně na základě superhrubé mzdy.
 
Superhrubá mzda byla tvořena hrubou mzdou a odvody sociálního (24,8 % hrubé mzdy) a zdravotního pojištění (9 % hrubé mzdy) zaměstnavatelem za zaměstnance. 
 
Přestože tak lidé díky kroku získali tisíce korun ročně z výplaty navíc, dle Nerudové by se středně příjmoví Češi bez těchto peněz obešli. Pro lidi pobírající průměrnou mzdu několik tisíc ročně navíc zřejmě podle kandidátky na prezidentku nic neznamenají – tvrdí totiž, že „zrušení superhrubé mzdy pomohlo jen vysokopříjmovým“.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…