Nova má odhady sledovanosti superdebaty Babiš a Zaorálek. ČT s Moravcem prý o čísla nejde

16.10.2017 20:01

Střet na Nově má být vrcholným předvolebním soubojem lídrů dvou nejsilnějších stran, nicméně průzkumy naznačují, Že Babiš vede u voličů o tolik, že ho Zaorálek může jen těžko ohrozit. Zatímco Babiš má v průzkumech kolem 26 procent hlasů, Zaorálkova ČSSD přibližně 12 procent. Lubomír Zaorálek přesto tvrdí, že vždy pomýšlel jen a pouze na volební vítězství, o které hodlá usilovat do poslední chvíle. ParlamentníListy.cz se jen pár dnů před volbami rozhodly zjistit, jak ČT a privátní Nova přistoupí k závěrečnému diskusnímu klání.

Nova má odhady sledovanosti superdebaty Babiš a Zaorálek. ČT s Moravcem prý o čísla nejde
Foto: nova.cz
Popisek: Logo televize Nova
reklama

ParlamentníListy.cz se před čtvrteční debatou zástupců politických stran a hnutí pokusily zmapovat situaci, kterou v těchto dnech zažívá jak veřejnoprávní ČT, tak i privátní Nova. Jako první nás samozřejmě zajímaly odhady sledovanosti. Někdejší stanice Vladimíra Železného patří řadu let na špičku sledovanosti a nehodlá z ní sestoupit ani v oblasti politiky.

„Máme naše interní odhady sledovanosti, které nechceme v tuto chvíli prezentovat. Naším cílem jako nejsledovanější české televizní skupiny je poskytnout komplexní volební zpravodajství, v rámci kterého chceme nabídnout odpovídající přehled osobností a názorů všech relevantních politických stran tak, aby voliči měli dostatečnou míru informací pro svá politická rozhodnutí," sdělil ředitel zpravodajství skupiny Nova Kamil Houska. Naší redakci se ovšem z nejvyššího vedení stanice podařilo vypátrat, že ideální sledovanost by byla taková, „která by přesáhla milion diváků". Tímto krokem by Nova byla schopná zasáhnout značnou část voličů.

V roce 2013 byla účast u sněmovních voleb 59,48 procenta, ze které vzešlo 4 969 984 platných hlasů.

Česká televize na stejný dotaz, tedy na sledovanost, odpověděla, že „tato data nepredikujeme, sledovanost navíc není primárním parametrem hodnocení média veřejné služby", přiblížila redakci Karolína Blinková z tiskového oddělení.

Už nyní je jasné, že mediální zásah Novy bude násobně vyšší, než ten, který politikům nabídne ČT. Jak navíc sdělil ředitel zpravodajství skupiny Nova Kamil Houska: „Během předvolební debaty Nova Duel nebudeme prezentovat žádné předvolební průzkumy, legislativa nám to ani neumožňuje. Předvolební průzkumy ústavu STEM a firmy STEM/MARK prezentujeme průběžně v rámci našeho komplexního volebního zpravodajství v Televizních novinách a na TN.cz. Během bezmála osmihodinového živého volebního vysílání, které jsme si připravili na sobotu 21. října od 13:00 do závěrečné znělky Televizních novin po vyhlášení výsledků, použijeme takzvaný systém volební projekce. Ten umožní díky odborným odhadům a příslušným datovým projekcím z průběžných výsledků velmi rychlý odhad konečného výsledku voleb, a to z velmi malého procenta sečtených volebních okrsků. TV Nova použije systém volební projekce jako první televize v České republice. Další novinkou bude také možnost vizualizovat volební výsledky i na úroveň obcí, městských částí a všech více než 14 tisíc volebních okrsků. Aktuální data budeme čerpat z Českého statistického úřadu, se kterým budeme online propojení."

Podle pátečních Lidových novin však chystá Česká televize volební úder proti Nově. Zvažuje, že přesune svou předvolební superdebatu tak, aby se jí mohli zúčastnit také šéf hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Oba pánové totiž dali najevo, že nedorazí do dopředu plánované superdebaty ČT, radši dorazí do televize Nova.

„Veřejnoprávní superdebata vysílaná ve čtvrtek 19. října měla být vůbec posledním kláním šéfů stran a hnutí před volbami. Soukromá TV Nova ale letos vytáhla do boje s vlastním formátem. Pořad Nova Duel se Zaorálkem a Babišem započne pět minut před osmou. O pět minut tak předběhne ČT. Komerční televize si kvůli politické diskusi zástupců ČSSD a ANO dokonce dovolí neodvysílat pravidelný díl seriálu Ordinace v růžové zahradě,“ napsal deník.

Veřejnoprávní televize však ještě nesložila zbraně a hledá cestu, jak dostat Babiše a Zaorálka na půdu ČT. Předseda KSČM Vojtěch Filip potvrdil novinám, že se ho z ČT ptali, zda by mohl přijít jindy. Filip televizi odvětil, že mnoho času v jiné termíny nemá. Samotná ČT navíc tvrdí, že otázky na možné přesouvání debaty jsou zatím předčasné. Bude záležet například na tom, co ukáže poslední předvolební průzkum určený právě pro superdebatu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…