Nové školní osnovy, už od září. Ministr dělá tajnosti, mluví se o ideologickém plánu

03.01.2025 10:29 | Monitoring

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nedávno schválilo nové rámcové vzdělávací programy pro předškolní a základní vzdělávání, které mají přinést zásadní změny, zejména v oblasti jazykové výuky. Způsob, jakým byly tyto programy připraveny, však vyvolává velké obavy mezi pedagogy i širší veřejností. Kontroverze budí skutečnost, že si ministerstvo programy vytvořilo interně, bez zapojení vzdělávacích expertů a konzultací s učiteli či dalšími zainteresovanými stranami.

Nové školní osnovy, už od září. Ministr dělá tajnosti, mluví se o ideologickém plánu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Nové učební plány přinášejí například povinnou výuku angličtiny na základních školách od první třídy základní školy, což dosud bylo povinné až od 3. třídy, zvýšení výstupní úrovně angličtiny na konci základní školy či zavedení povinného druhého cizího jazyka od sedmé třídy.

Implementace nových RVP začne postupně – školy je mohou zavádět dobrovolně od září 2025 v 1. a 6. ročníku, přičemž povinné zavedení je naplánováno na září 2027. Všechny ročníky základních škol budou povinně přejímat nové programy do září 2031. Změny zahrnují také zvýšení výstupní jazykové úrovně angličtiny na úroveň B1 na konci základní školy, zatímco dosud byla požadována úroveň A2.

U povinnosti vyučovat druhý cizí jazyk od 7. třídy, kde se počítá s omezením na tři jazyky, tedy němčinu, francouzštinu či španělštinu, je účinnost odložená. A to na září 2034 s výukou minimálně v 7. ročníku, od září 2035 minimálně v 7. a 8. ročníku a září 2036 v 7.–9. ročníku, uvedlo  v tiskové zprávě MŠMT. Dosud byl druhý cizí jazyk povinný nejpozději od 8. třídy. Výstupní úroveň bude i nadále A1.

Rámcové vzdělávací programy na rozdíl od dřívějších osnov od roku 2005 neurčují, co se má učit v jednotlivých ročnících, ale popisují, s čím se má žák seznamovat na různých stupních vzdělávání a co má umět na konci. Školy podle nich vytvářejí vlastní učební plány, které se tak od sebe mohou lišit.

Rovněž zavádění plánů pro předškolní vzdělávání bude postupné. Dobrovolně od září 2025 do všech MŠ, které splní podmínky přípravného období. Povinně ve všech MŠ bude od září 2026.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Věříte tomu, že Amerika stojí o to, aby Evropa vzkvétala?

Ve vašem článku cituje Vance, který to tvrdí + další věci. Vy mu věříte? Co podle mě trefil je ta cenzura, kdy se stávající politici natolik bojí o svá místa, že se snaží umlčet všechny ty, kteří s nimi nesouhlasí. Otázkou je, co s tím?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

14:00 Lidem dojde trpělivost. Po odsouzení Le Penové udeřil zakladatel českých Pirátů

Odsouzená francouzská politička Marine Le Penová má zastání v Česku z nečekané strany. Zakladatel Pi…