ODS chce, aby se Sněmovna usnesla, co nemá dělat vláda v demisi

15.02.2018 16:57 | Zprávy
autor: mp

ODS chce po začátku nejbližší schůze Sněmovny s dalšími nevládními stranami jednat o usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi. Novinářům to dnes řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Jde podle něj o reakci na to, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dostal na jednání o dalším kabinetu od prezidenta Miloše Zemana neurčitě dlouhou dobu, napsala ČTK.

ODS chce, aby se Sněmovna usnesla, co nemá dělat vláda v demisi
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Oba politici tím buď nerozumějí, nebo nechtějí rozumět duchu ústavy, uvedl.

„Budeme navrhovat, abychom přijali silné a jednoznačné usnesení, které by definovalo oblasti, ve kterých Poslanecká sněmovna očekává od vlády v demisi zdrženlivost,“ řekl Fiala. Pro usnesení chce hledat co nejširší shodu. „Uvidíme, co si ostatní myslí,“ dodal. Podle jeho názoru by vláda bez důvěry neměla dělat podstatné personální změny a pouštět se do projektů, které zavazují zemi do budoucna nebo výrazně zasahují do rozpočtu.

Fiala uvedl, že Sněmovna by měla dát jasně najevo, že Česká republika je parlamentní demokracií, kde je vláda odpovědná Sněmovně. Současná vláda, která v lednu nedostala od poslanců důvěru, je v důsledku toho politicky nelegitimní, řekl. Babiš v minulosti několikrát uvedl, že mezi vládou s důvěrou a bez ní nedělá ústava rozdíl, a proto menšinový kabinet ANO svou činnost omezovat nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…