Od výplaty k výplatě. Přesto se Češi považují za finančně odpovědné

11.09.2013 18:27

Dvě pětiny Čechů žijí na dluh anebo od výplaty k výplatě. Podle serveru Investia.cz se přitom devět lidí z deseti považuje za finančně odpovědné. Kdyby však prý skutečně drtivá většina tuzemské populace byla finančně odpovědná, slovo jako je exekuce či osobní bankrot by byl známý jen z dobrodružné literatury.

Od výplaty k výplatě. Přesto se Češi považují za finančně odpovědné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Z hlediska finanční zodpovědnosti je důležité plánování příjmů a výdajů, vedení rodinného rozpočtu a vytváření rezervy.

Server Investia.cz  vychází z výsledků průzkumu agentury MindBridge Consulting, který proběhl v srpnu tohoto roku. Podle něj si rodinný rozpočet vede polovina domácností (52 procent). Dvě pětiny těch (39 procent), kteří si vedou přehled domácích účtů, zachycují svou bilanci na papír, elektronicky pak vedou své účty zhruba další dvě pětiny (37 procent). Desetina rodin používá pro vedení domácího rozpočtu specializované softwarové aplikace. Vedení rozpočtu sledují více lidé, kteří jsou rozvedení.

Žádné nebo slabé finanční rezervy

Finanční rezervu vytváří 59 procent dotázaných. Pouze jedno procento respondentů uvedlo, že jsou permanentně zadluženi. Pětina respondentů (22 procenta) žije od výplaty k výplatě. Kontokorent jako spásu využívá 16 procent zpovídaných. Kromě toho využívají i úvěr na kreditní kartě.

Výše případných finančních rezerv je však dle průzkumu velmi nízká. Z peněz stranou po dobu kratší než tři měsíce by vyžilo 41 procent dotázaných. Optimální je přitom finanční rezerva ve výši tří až šesti měsíčních výdajů. K odpovědnému finančně spotřebitelskému chování tak podle serveru chybí ujít ještě velký kus cesty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…