Odborový ekonom: Krade se tu ve velkém. Stát si pak musí brát od důchodců

20.04.2012 22:25 | Zprávy

Nálada ve společnosti se zhoršuje, nůžky se rozevírají, lidé jsou znechuceni. Připouštějí to už nejen sociologové, ale i sami politici. Nikdo neví, co se může stát za měsíc, dva. Jisté je, že už v sobotu vyrazí do ulic lidé, kteří chtějí říct ne vládě a jejím reformám. Host pátečního Hyde Parku makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc je přesvědčen, že je třeba brojit proti reformám, které považuje za nepromyšlené, i proti šedé ekonomice, která bují v politice i v celé společnosti.

Odborový ekonom: Krade se tu ve velkém. Stát si pak musí brát od důchodců
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc v pořadu ČT Hyde Park

Proč, když je situace tak alarmující, jak odbory tvrdí, nejde svaz do stávky v dopravě, nebo do generální stávky? Bojí se snad odboráři, že by se jí nikdo nezúčastnil? „My se nebojíme. Problém je v tom, že během těch dvaceti let se odbory nachází v pozici, kdy jsou hodně konfederativní. Spektrum 30 odborových svazů je hrozně široké, je těžké, aby se všechny dohodly,“ přiznává Šulc.

Podle něj jsou svazy, které jsou radikálnější, a jsou svazy, které nejsou tak radikální. I to je důvodem, proč byla zvolena za den stávky sobota. „Ta stávka není zadarmo. Na její provoz se musíme složit sami. Když stávkujete, tak nemáte nárok na mzdu. Přijít o mzdu v dnešní době není tak jednoduché. Zítřejší Václavák není jen demonstrace odborářů, jsou tam i lidi, kteří nemají s odbory nic společného. Jsou tam studenti, postižení, různé iniciativy, jako je ProAlt a podobně,“ vysvětluje Šulc.

Podle odpůrců odborů jde ovšem odborářům jen o to, aby lidé s vyššími příjmy krmili stát, který bude peníze dávat lidem s příjmy nižšími. „Pro mě stát není abstraktní veličina. Pro mě je stát to, že mě při osmdesátce po městě zastaví policajti. Efektivní a fungující stát je výdobytek občanů,“ je přesvědčen Jaroslav Šulc.

Kalouskův projev bych na demonstraci vítal, říká ekonom

Další odpůrci odborářů vytýkají odborům, že jsou jakési „Béčko“ sociální demokracie. „Na každém šprochu je pravdy trochu,“ usmívá se Šulc. Podle něj je logické, že pokud existují politické strany, které hájí práva zaměstnanců, jako jsou u nás KSČM a ČSSD, tak je odbory v této činnosti budou podporovat.

„Politika mě osobně hrozně otravuje, ale musíme ji přijmout takovou, jaká je. Osobně jsem slyšel, že by měl o vystoupení zájem i Miroslav Kalousek, já bych byl ten poslední, kdo by proti tomu něco měl, jestli je to pravda,“ upozorňuje Šulc, že by si přál, aby spektrum názorů, které zazní na demonstraci, bylo široké.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…