Odborový ekonom: Krade se tu ve velkém. Stát si pak musí brát od důchodců

20.04.2012 22:25

Nálada ve společnosti se zhoršuje, nůžky se rozevírají, lidé jsou znechuceni. Připouštějí to už nejen sociologové, ale i sami politici. Nikdo neví, co se může stát za měsíc, dva. Jisté je, že už v sobotu vyrazí do ulic lidé, kteří chtějí říct ne vládě a jejím reformám. Host pátečního Hyde Parku makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc je přesvědčen, že je třeba brojit proti reformám, které považuje za nepromyšlené, i proti šedé ekonomice, která bují v politice i v celé společnosti.

Odborový ekonom: Krade se tu ve velkém. Stát si pak musí brát od důchodců
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc v pořadu ČT Hyde Park
reklama

Proč, když je situace tak alarmující, jak odbory tvrdí, nejde svaz do stávky v dopravě, nebo do generální stávky? Bojí se snad odboráři, že by se jí nikdo nezúčastnil? „My se nebojíme. Problém je v tom, že během těch dvaceti let se odbory nachází v pozici, kdy jsou hodně konfederativní. Spektrum 30 odborových svazů je hrozně široké, je těžké, aby se všechny dohodly,“ přiznává Šulc.

Podle něj jsou svazy, které jsou radikálnější, a jsou svazy, které nejsou tak radikální. I to je důvodem, proč byla zvolena za den stávky sobota. „Ta stávka není zadarmo. Na její provoz se musíme složit sami. Když stávkujete, tak nemáte nárok na mzdu. Přijít o mzdu v dnešní době není tak jednoduché. Zítřejší Václavák není jen demonstrace odborářů, jsou tam i lidi, kteří nemají s odbory nic společného. Jsou tam studenti, postižení, různé iniciativy, jako je ProAlt a podobně,“ vysvětluje Šulc.

Podle odpůrců odborů jde ovšem odborářům jen o to, aby lidé s vyššími příjmy krmili stát, který bude peníze dávat lidem s příjmy nižšími. „Pro mě stát není abstraktní veličina. Pro mě je stát to, že mě při osmdesátce po městě zastaví policajti. Efektivní a fungující stát je výdobytek občanů,“ je přesvědčen Jaroslav Šulc.

Kalouskův projev bych na demonstraci vítal, říká ekonom

Další odpůrci odborářů vytýkají odborům, že jsou jakési „Béčko“ sociální demokracie. „Na každém šprochu je pravdy trochu,“ usmívá se Šulc. Podle něj je logické, že pokud existují politické strany, které hájí práva zaměstnanců, jako jsou u nás KSČM a ČSSD, tak je odbory v této činnosti budou podporovat.

„Politika mě osobně hrozně otravuje, ale musíme ji přijmout takovou, jaká je. Osobně jsem slyšel, že by měl o vystoupení zájem i Miroslav Kalousek, já bych byl ten poslední, kdo by proti tomu něco měl, jestli je to pravda,“ upozorňuje Šulc, že by si přál, aby spektrum názorů, které zazní na demonstraci, bylo široké.

Navíc je podle Šulce řada předsedů odborových svazů, kteří jsou buď bez politické příslušnosti, nebo v úplně jiných stranách, než je sociální demokracie. I v ODS. „Já například v žádné straně nejsem, pan Zavadil taky ne,“ dodává host Hyde Parku.

Pořádek musí být v daních, než se na ně sáhne

Za největší problémy státního hospodaření považuje Šulc dvě věci. Jednak daňovou politiku státu, jednak šedou ekonomiku.

Podle něj stát již za vlád sociální demokracie snižoval daňovou kvótu v mylném domnění, že posílí svou konkurenceschopnost. „Naše složená daňová kvóta je o šest procent nižší než evropský průměr. To je nějakých 200 miliard korun. Pan ministr Kalousek řekl, že bude potřebovat každý rok si zhruba nějakých 220 miliard korun vypůjčit, pak bude potřebovat 160 miliard, aby pokryl schodek mezi nízkými příjmy a výdaji,“ upozorňuje makroekonom ČMKOS.

„Než sáhneme do daní, udělejme si v nich pořádek,“ radí Šulc. Podle něj je naše daňová soustava vychýlená. „Měli bychom zvyšovat přímé daně a nezvyšovat nepřímé,“ razí makroekonom ČMKOS úplně opačný náhled na věc, než má vláda.

„Tady se mění daňová politika tak rychle, že nejsme schopní rozklíčovat, zda je nějaká reforma dobrá a úspěšná, nebo ne,“ upozorňuje na další problém daňové politiky českého státu, kdy jedna vláda je schopná i během zkráceného funkčního období několikrát překopat způsob, jakým se vybírají daně.

Druhý důchodový pilíř pro bohaté. Možnost, jak nemuset solidarizovat se "sockama "

Podle Šulce je navíc krajně nešťastné to, že při enormní tvorbě schodků v prvním důchodovém pilíři vláda podcenila schodek, který se vytvoří do druhého pilíře. Makroekonom ČMKOS je přesvědčený, že zájem bohatých lidí o druhý důchodový pilíř bude mnohem větší, než vláda předpokládá.

„Tito lidé v tom najdou možnost, jak se nebudou muset solidarizovat – a řeknu to vulgárně – s těma sockama,“ bojí se Šulc. Sám si přitom dokáže představit, jak budou nabuzení různí pojišťovní agenti, protože ředitele pojišťovny dělal ve své předchozí kariéře.

Právě na minulost se ptali i diváci. Proč odbory nekřičely, když sociálnědemokratické vlády zadlužovaly stát v období růstu. „Já byl v té době úředník ministerstva financí, ne ekonom odborů. Křičeli jsme my s Edou Janotou na ministerstvu financí, křičely i odbory, když byl růst a zadlužení, protože byly nízko nastavené daně, ale všichni jsme křičeli málo,“ přiznává Jaroslav Šulc.

Podle něj je přitom zásadní otázkou, zda šetření a omezování výdajů státu neprodukuje smrtelnou spirálu. „To je debata, která se vede napříč Evropou a je velice vážná,“ upozorňuje Šulc.

A další problém veřejných financí? „Tady se moc a všude krade. Všichni jsme si zvykli tak trošinku šulit ten stát. 2,5 miliónu lidí nějakým způsobem provozuje šedou ekonomiku. Kolikrát se vám stalo, že jste měl na výběr mezi službou buď s dokladem, nebo levnější a bez papíru,“ ptá se Jaroslav Šulc moderátora i diváků.

Proto radí: „Nastolme daňovou spravedlnost a máme vystaráno. Problém je, že se tu krade ve velkém, že společnost je hrozně demoralizovaná. Dokud se kradlo a nebylo to vidět, byl klid. Ve chvíli, kdy pijavice odsávají z rozpočtu 120 miliard, stát si nemá kde půjčovat a neumí s tím rozkrádáním nic dělat, tak té vládě nezbývá, než si brát od důchodců. Naše demonstrace rozhodně je i proti korupci.“

Jaroslav Šulc dostal 69 procent kladných hlasů od diváků Hyde Parku a dokonce i od odpůrců odborářů na facebookových stránkách pořadu se mu dostalo uznání. „Je pravda, že to není tupoun typu Zavadila,“ přidává tradiční odpůrce odborů mezi facebookovými fanoušky Hyde Parku Lukáš Moravec.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…