Kdyby vláda prosazovala zákon o referendu, který by byl vstřícný k občanům, mohli by si v něm sami položit otázku, zda není na místě zrušit horní parlamentní komoru. Okamura, který byl Senátorem, má za to, že by Česku stačila jen jedna komora. Vláda se svým návrhem zákona o referendu údajně stará o to, aby takovou zásadní otázku položit nešlo. A lidem je to podle všeho jedno, stačí jim kobliha.
Dvojí metr na občany
„Naopak vládní návrh zákona o celostátním referendu, který byl tento měsíc představen, nejenže takové otázky neumožňuje, ale navíc navrhuje i neuvěřitelně vysoká kvóra pro počet podpisů (250 tis.) i pro účast (přes 2 mil. voličů), takže jakékoliv referendum bude v praxi prakticky znemožněno. Je to pouze populistický návrh, který má vyvolat dojem demokracie, ale ve skutečnosti je pro občany nepoužitelný. Ale jak tak koukám, lidem je to asi jedno, stačí dostat na ulici koblihu a jsou spokojení. Na programu a idejích nezáleží,“ píše předseda Úsvitu.
Celé vyjádření poslance Okamury najdete ZDE
ČSSD, ANO, KDU-ČSL, ODS i TOP 09 se slovy Okamury staly stranami bojujícími proti návrhům Úsvitu. Aby své tvrzení doložil, ukazuje na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, který prosazuje vládní zákon o referendu. Ke znovuzvolení senátorem mu ale stačilo pár tisíc hlasů. Kdyby se senátní volby postavily naroveň místním referendum, byly by neplatné, neboť u místních referend zákon vyžaduje 35procentní účast. Na jeden a tentýž hlas občana je tedy uplatňován dvojí metr. Úsvit proto navrhuje ustanovení o 35procentní volební účasti u místních referend zrušit. A Okamura si už teď klade otázku, jak se k tomuto návrhu jiné strany postaví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp