Ostraha jaderných elektráren Dukovany a Temelín si stěžuje na pracovní podmínky. „Na konci července budeme znovu jednat," reaguje šéf bezpečnostní agentury G4S

27.06.2018 13:42

ParlamentníListy.cz získaly dopis, který vyvolal značné otazníky nad bezpečností dvou jaderných elektráren na českém území. Jedná se o Dukovany a Temelín. V dopise, pod kterým jsou podepsáni předsedové dvou odborových organizací, se popisují údajně velmi špatné pracovní podmínky ostrahy obou zmíněných objektů. Naše redakce se proto obrátila nejen na agenturu, která pracovníky "dodává", ale rovněž na ČEZ, který je za chod obou zařízení zodpovědný.

Ostraha jaderných elektráren Dukovany a Temelín si stěžuje na pracovní podmínky. „Na konci července budeme znovu jednat," reaguje šéf bezpečnostní agentury G4S
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín
reklama

„Obracíme se na vás s naléhavou žádostí o řešení vážné situace v odměňování zaměstnanců G4S," stojí v textu, který máme k dispozici a který rovněž vydáváme. Zaměstnanci mají podle názoru odborů nízké mzdy, což se prý odráží ve vysoké fluktuaci těchto pracovníků ostrahy.

„Díky tomu všemu má G4S v lokalitě EDU a ETE kritický nedostatek zaměstnanců," stojí dále v dopisu. Podle prohlášení odborů tkví problém také ve velkém pracovním vytížení. „Zejména v posledním období jsou zaměstnanci G4S během hotovosti (pojem shodný pro pohotovost, pozn. red.) téměř pravidelně povoláváni na výkon práce, vlastně už předem se s tím počítá v harmonogramech služeb."

To má, jak vyplývá z dopisu řediteli společnosti G4S, dopady do osobního života a je to prý náročné "na jejich zdraví jak po fyzické, tak psychické stránce". To vše má mít jediný důsledek: obrovský tlak na jednotlivce, kteří jsou zodpovědní za ochranu strategických objektů České republiky.

Předsedové odborů, kteří dopis napsali, tedy Lenka Juránková a Miroslav Voves, v případě, že nedojde k nápravě dané situace, hodlají na problematiku upozornit nejen předsedu vlády Andreje Babiše, ale taktéž Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny a "v krajním případě i média".

Jaderná elektrárna Dukovany (výstřižek z videa skupiny ČEZ)

Jako první se ParlamentníListy.cz obrátily na ČEZ, který obě elektrárny de facto provozuje, respektive je jejich vlastníkem. „Za společnost ČEZ můžeme konstatovat, že ostraha jaderných elektráren je plně zajištěna. K zaměstnaneckým jednáním v jiné společnosti nám nepřísluší se vyjadřovat," uvedl na přímé dotazy, týkající se zaměstnanců ostrahy, Petr Šuleř, vedoucí útvaru jaderné komunikace ČEZu.

Další otázky mířily na generálního ředitele G4S. Nutno podotknout, že jeho odpovědi přišly ještě před požadovaným termínem ze strany naší redakce. Peter Žipaj? potvrdil, že i přes shora uvedené problémy není bezpečnost elektráren jakkoli ohrožena. „Ostraha jaderné elektrárny probíhá v souladu s uzavřenou smlouvou. V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na poskytovatele služeb na další období a od výsledku výběrového řízení se bude odvíjet řešení otázky navýšení mezd pracovníků při ostraze jaderných elektráren. Až do uzavření výběrového řízení nemůžeme z pochopitelných důvodů poskytovat detailnější informace."

ParlamentníListy.cz dále zajímalo, zdali je pravdou maximální vytěžování zaměstnanců ostrahy. „Zaměstnanci v ostraze pracují v souladu se zákoníkem práce, pochopitelně práce při ostraze jaderné elektrárny je náročnější než práce běžného zaměstnance ostrahy a je pravdou, že kvalifikační nároky na zaměstnance ostrahy jaderných elektráren jsou vyšší než na běžné zaměstnance ostrahy. Od toho se odvíjí i mzdové ohodnocení, které je výrazně vyšší než u běžných zaměstnanců ostrahy. V současné makroekonomické situaci nízké nezaměstnanosti a vysokého růstu mezd je pochopitelné, že se odbory snaží pro zaměstnance, které zastupují, vyjednat vyšší mzdy," sdělil zástupce G4S, který před svou řídící pozicí v této firmě působil například ve společnosti Sodexo.

Anketa

Je morální ospravedlnění pro odsun sudetských Němců z ČSR po roce 1945?

95%
5%
hlasovalo: 15650 lidí
Pravidelnou formu komunikace s odbory, na kterou jsme se rovněž ptali, pak Žipaj shrnul do následující odpovědi: „Se zástupci odborů se vedení společnosti pravidelně formálně i neformálně setkává a řeší záležitosti, ke kterým v provozu dochází. V letošním roce již čtyřikrát. Další setkání je naplánované na konec července 2018."

ParlamentníListy.cz se od úterý pokoušejí spojit také se zástupci Odborové svazu ECHO a KOVO. Doposud se nám to ovšem nepodařilo. V Odborovém svazu ECHO se nám na uvedené telefonní číslo nepovedlo dovolat a na maily zatím nikdo nereagoval. Zamítavá odpověď na prosbu o kontakt přišla ze svazu KOVO.  „Odborový svaz KOVO neposkytuje informace o funkcionářích OS KOVO," sdělila naší redakci Bohdana Göblová ze sekretariátu předsedy.

Celé znění dopisu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes

18:17 „A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes

Dnešní den patřil mimo jiné také soudu s politickým poradcem Walterem Kraftem, jenž byl souzen za čl…