„Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává energetická bezpečnost Evropy křehká. Zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států pomohl kompenzovat výpadek dodávek z Ruska. Nyní, když americký prezident Donald Trump narušil vztahy s Evropou a mohl by LNG využít jako páku při obchodních rozhovorech, se však evropské podniky obávají, že závislost na USA by se mohla stát novým zranitelným místem,“ píše ČTK..
„Obnovení vyššího dovozu ruského plynu do EU se zdá být už jen otázkou času. Volá po něm například německý průmysl, který by rád surovinu dovážel plynovodem Nord Stream 2. A s ním už i někteří němečtí politici,“ domnívá se ekonom Lukáš Kovadna.
EU se potácí od Putina k Trumpovi a zpět k Putinovi, protože ochromila svoji vlastní energetiku
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 14, 2025
Obnovení vyššího dovozu ruského plynu do EU se zdá být už jen otázkou času. Volá po něm například německý průmysl, který by rád surovinu dovážel plynovodem Nord Stream 2. A s ním už i… pic.twitter.com/yY832B9JwB
Německá ekonomika si na ruském plynu vypěstovala závislost
Taková volání byla podle něj ještě před rokem nemyslitelná. Jenže pokračující chřadnutí německé ekonomiky, jež si na laciném ruském plynu za dlouhá desetiletí vypěstovala těžkou závislost, debatu o „comebacku“ ruského plynu nyní již mocně živí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská