Paní Němcová, oni bojovali i za váš život! Jaroslav Foldyna se opřel do kolegyně z ODS

7. 6. 2019 18:34

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna na svém facebookovém profilu sdílel své vystoupení v Poslanecké sněmovně, kdy zákonodárci přijali usnesení, že je Sněmovna znepokojena možným přijetím novely zákona o vojenských veteránech Ruské federace. „Odmítá navrhované zdůvodnění novely, které konstatuje oprávněnost vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území ČSSR dne 21. srpna 1968,“ píše Foldyna ke svému vystoupení.

Paní Němcová, oni bojovali i za váš život! Jaroslav Foldyna se opřel do kolegyně z ODS
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD
reklama

Foldyna úvodem svého vystoupení uvedl, že by chtěl do českého kalendáře napsat jako významný den 21. srpen. „21. srpen 1968 změnil životy tisíců Čechoslováků a generací Čechoslováků. I můj život změnil. Byla to okupace a není o čem tady diskutovat. V roce 1968 a následných letech došlo k pokroucení českého národa a československého národa, charakteru tohoto národa a je vidět, že to pokroucení neseme ještě s sebou. Pokroucení formou pokrytectví, které tady samozřejmě někdy slyšíme. Dneska vystupují partyzáni a partyzánky 10. května s jasným stanoviskem. Do roku 1989 jsem o nich nikdy neslyšel. Je to podivné,“ podotkl Foldyna.

Anketa

Okrádá vás Andrej Babiš?

17%
hlasovalo: 28045 lidí

„Když mluvíme o návrhu zákona v ruské Dumě, který přednáší nějaká retro skupina komunistických poslanců, čili nikoliv politická garnitura Ruské federace, ale nějaká skupina retro nějakých pošetilých poslanců, kteří navrhují, aby okupace Československa byla zlehčena nějakým aktem a jejich vojáci byli odměněni svojí zemí. Kdyby to Ruská federace přijala, přijala by na sebe břímě špatných činů bývalého Sovětského svazu. Byli by pošetilí a blázni, kdyby to přijali. Jsem přesvědčen, že se tak nestane,“ dodal. 

„Mluvíme tady o Abcházii, Osetii atd. v kontextu s Ruskem. Tak mluvte také v kontextu toho, že český Parlament v roce 2008 odmítl uznat Kosovo, a byl to váš ministr Karel Schwarzenberg a váš předseda vlády občanských demokratů, kteří uznali Kosovo v rozporu s postojem českého Parlamentu, ale také v rozporu s mezinárodním právem, které bylo porušeno. Platí rezoluce 1244, která nikdy nebyla zrušena, a pokrytecky se tady snažíme tu rusofobii vetřít do nějakého pošetilého zákona, který se snaží nějací poslanci v Rusku, minoritní skupina – já jsem přesvědčen, že tento zákon nemůže projít, protože je proti dějinným událostem. Ruská federace v roce 1993 odmítla uznat okupaci Československa jako nějakou bratrskou pomoc,“ zmínil také Foldyna.

Původní text ZDE.

Následně se obul do poslankyně ODS Miroslavy Němcové. „Když tady mluví paní Němcová o Nočních vlcích, vy jste je možná viděla v televizi, paní kolegyně. Já jsem s těmi lidmi mluvil. Nikdo z nich, nikdo z nich tady nemluvil o roku 1968 jako o oprávněném zásahu sovětských vojsk. Já bych vám chtěl říct, že oni sem jezdí každý rok 9. května nebo v květnových událostech, aby uctili květinou 140 tisíc svých dědů a pradědů, kteří bojovali za můj život a také za váš! A také za váš! A že si toho nevážíte, to je vaše věc a vaše svědomí. Oni tady nic o roku 1968 neříkají. A je ostudné, že se pořád my snažíme překrucovat ty dějiny. Ano, také tady zaznělo, jaké rozhořčení ve vás vyvolalo to, ti veteráni banderovců na Ukrajině. Já jsem tady nic takového neslyšel z toho pravého spektra. Vy jste tady nevystupovali, že jste pobouřeni, že sekali hlavy volyňským Čechům. To vás nepobouřilo,“ rozhořčil se Foldyna.

Fotogalerie: - Bureši za katr

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...
Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a mi...

„Zato ruští Noční vlci na motorkách vás pobouří. Oni sem přijedou a zase odjedou, jen položí ty květiny,“ zopakoval pak Foldyna závěrem to, že by byl pro to, aby 21. srpen byl významným dnem v České republice. „Je to významný den, který změnil naši zemi. A samozřejmě odmítám nějakou retrospektivní skupinu uvnitř ruského parlamentu, která se snaží přepsat dějiny. To je všechno, co jsem chtěl říct,“ uzavřel Foldyna za potlesku z levé strany sálu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Xavera o Milionu chvilek? Cirkus na Letné. A horší věci: Babišovy odpůrce trefí šlak

11:51 U Xavera o Milionu chvilek? Cirkus na Letné. A horší věci: Babišovy odpůrce trefí šlak

Pondělí na XTV opět patřilo Petru Holcovi a jeho komentářům. Řekl například, že Minář už by si Letno…