Papež ostře promluvil proti globálnímu kapitalismu. Je prý nejvyšší čas na změnu

14.07.2015 17:31

Papež František na své tradiční cestě Jižní Amerikou vystoupil proti globálnímu kapitalismu. Místo svého připraveného proslovu improvizoval a vzbudil vášně davů s tím, že je čas na změnu, která je v jejich rukou. Informuje server Common Dreams.

Papež ostře promluvil proti globálnímu kapitalismu. Je prý nejvyšší čas na změnu
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František
reklama

Papež František v neděli zakončil svoji týdenní cestu Jižní Amerikou nedaleko hlavního města Paraguaye Asunciónu. Setkání se zúčastnily desítky tisíc lidí.

Ve svém proslovu k mládeži se papež ostře vyjadřoval ke globálnímu kapitalismu, který podle něj jen prohlubuje rozdíly ve společnosti. Označil jej mimo jiné za „ďáblův hnůj“, a s ním spojenou „chamtivost po penězích“ za „nenápadnou diktaturu“, která „odsuzuje a zotročuje muže i ženy“.

Papež tímto vynechal svůj předem připravený proslov a obrátil se k davům s tím, že nyní je jejich čas začít něco dělat. „Udělejte nepořádek, ale pak ho pomožte uklidit. Nepořádek, který nám dává svobodná srdce, solidaritu a naději,“ řekl papež František.

Při návštěvě si připomněl i svoji minulost a apeloval i na pomoc bližním a spojitost mezi svobodou a zodpovědností s tím, že každý „má právo na důstojný život“.

Celý text zde

Papežovy proslovy si už vysloužily vlnu kritiky, především od pravicových konzervativců a obhájců svobodného trhu. Někteří jej dokonce označili i za marxistu a komunistu i přesto, že proti komunismu bojoval ve své rodné Argentině.

Ozývají se i hlasy, kterým se nelíbí papežovo vyjadřování se k politickým tématům a podle nichž by se měl držet těch čistě náboženských.

Jeho proslov ale přišel týden po zveřejnění Papežské encykliky, ve které apeluje na představenstvo katolické církve s tím, že je nutné se zabývat změnami klimatu. Podle některých jde o velmi radikální prohlášení.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …