Paroubek míří do izolace, míní jeho někdejší rádce

24.09.2011 18:25

„Jiřímu Paroubkovi opět hrozí politická izolace,“ varuje svého někdejšího nadřízeného Jiří Vyvadil, Paroubkův někdejší blízký spolupracovník a rádce. Dodává, že ať už si Paroubek založí novou stranu nebo reinkarnuje Benešovu Národní stranu, v současnosti zvanou ČSNS 2005, měla by se těžištěm jeho zájmu stát důsledná kritika současné pravicové vlády.

Paroubek míří do izolace, míní jeho někdejší rádce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek

Paroubek podle Vyvadila nyní chybuje především tím, že většinu svých výčitek místo toho směřuje na svoji domovskou ČSSD. Paroubkův nový politický subjekt by pak podle Vyvadila mohl na levici plnit stejnou funkci jako TOP 09 v pravicovém spektru.

Vyvadil soudí, že v příštím volebním období dostane největší moc do rukou ČSSD, která podle něj získá minimálně 28 procent. Pokud by se do Sněmovny navrátili lidovci, mohli by případně s Paroubkovou Národní stranou najít konzenzus, neboť se jedná o dvě tradiční a historické strany. Vyvadil však samozřejmě připouští možnost, že se do Sněmovny Paroubkova strana vůbec nedostane - Paroubkovým šancím nenahrává ostatně ani fakt, že lidé jsou dnes znechuceni novými stranami a nechtějí je volit.

Bývalý spolupracovník někdejšího předsedy socialistů přemítá i nad otázkou, co by Paroubkova strana mohla české politické scéně přinést. „Může být hřmotný, ale zatím nenaplňuje žádnou společenskou objednávku. Ta ‚novota‘ bude spočívat v jeho důraznosti a přímočarosti. Pokud to pojme tak, že bude důslednou opozicí proti vládě, pak je to v pořádku. Ale pokud bude útočit na ČSSD, pak to opravdu mnoho šancí na úspěch mít nebude," glosuje Paroubkovy šance Vyvadil.

Kritika ČSSD nikam nevede, míní Vyvadil

Současná strategie Jiřího Paroubka, který soustavně napadá současné vedení ČSSD, je podle Vyvadila chybná. „Musí razantněji bojovat proti vládě, tam by prostor byl. Ale bojovat proti ČSSD? Pravicový volič Paroubka volit nebude, středově orientovaní voliči ho nevolili nikdy a jeho věrní by chtěli, aby bojoval proti vládě. Jsem proto skeptický k tomuto vývoji. Paroubek se musí vyrovnat s tím, že ČSSD je jeho hlavní potenciální partner."

Paroubek se podle Vyvadila užíral ztrátou předsednického křesla i všech ostatních důležitých funkcí ve straně. Toužil mimo jiné o pozici stínového ministra, kde by mohl dostatečně kritizovat současnou vládu. Zhrzený Paroubek prý začal uvažovat o odchodu ze strany loni v listopadu, nejprve však čekal na vydání svých dvou knih o politice, kterými chtěl svou kariéru v ČSSD symbolicky uzavřít.

TOP 09 versus LEV 21

Vyvadil míní, že v úvahách o nové straně inspirovala Paroubka TOP 09. Expředseda socialistů mimo jiné přemýšlel o subjektu s názvem LEV 21, která by měla přinést jakousi levici pro 21 století. Vztah mezi ČSSD a novou stranou měl být jako mezi TOP 09 a ODS. Mělo to být vyprojektováno způsobem, že ČSSD by byla nejbližším koaličním partnerem Paroubkovy partaje. Úkolem nové strany by byla nekompromisní kritika vůči vládě. Takový plán jsme s Jiřím Paroubkem komunikovali zhruba do února 2011. Pak se naše cesty s Jiřím rozešly," hovoří o původních plánech Jiřího Paroubka Jiří Vyvadil. S takovou vizí podle něj neformálně souhlasili i někteří současní členové ČSSD.

Paroubek poté Vyvadila požádal, aby zmapoval poměry v současné ČSNS. Jeho spolupracovník proto do strany v únoru vstoupil a stal se jejím místopředsedou. „Byl to pro mě otřesný zážitek. Zdálo se mi to jako mrtvá strana. Byl jsem ve velkých rozpacích, zda by měl Jiří do této strany přestupovat," popsal tamní poměry Vyvadil, který ze strany záhy odešel.

Vztahy Paroubka a jeho blízkého spolupracovníka Vyvadila následně prudce zchladly. Důvody jejich sporu popsal Vyvadil v textu, který v dubnu publikovaly ParlamentníListy.cz. „Jak známo, naše osobní vztahy prudce ochladly minulý týden (v polovině dubna 2011 - pozn. red.), kdy mi došla trpělivost, že nejprve chce podporovat návrhy komunistů na vyvolání nedůvěře vládě a potom obrátí o 180 stupňů, a chce naopak podporovat vládu ODS a TOP 09," napsal tehdy Vyvadil.

Čtěte:

Paroubek odchází z ČSSD, nově by měl vést kandidátku ČSNS

S Paroubkem by k ČSNS mohli přejít i Šlégr s Bendou

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: qot

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě

13:41 Zhroucení Česka. Včera vyslechl Fiala, dnes veřejně: Expert tvrdě

Prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu a viceprezident Konfederace zaměstna…