Patří včela mezi dobytek? Občanský zákoník používá absurdní termíny

09.10.2011 8:13

Postavení zvířete je předmětem sporu v debatě o novém občanském zákoníku. Podle ochránců zvířat jsou v textu absurdity a některé zastaralé termíny. Ministerstvo spravedlnosti to připustilo, a proto připravilo pozměňovací návrh.

Patří včela mezi dobytek? Občanský zákoník používá absurdní termíny
Ochránci zvířat tvrdí, že některé paragrafy definují zvíře jako rukojmí. „Zvíře způsobí škodu na majetku nějaké osoby a osoba, které byla škoda způsobena, si může toho živého tvora ponechat, dokud mu nebude škoda uhrazena," cituje pro čt24.cz spornou část zákoníku ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek.

Možnost ponechat si zvíře, které něco rozbije, by ho mohlo ohrozit

Pokud by tedy uletěl vzácný papoušek a něco rozkloval, mohl by si ho majitel zničené věci ponechat. K chovu exotických zvířat jsou ale zapotřebí chovatelské zkoušky. Pokud dotyčný člověk nemá zkoušky, může dojít až k úhynu zvířete.

„O zvíře by v podobných případech muselo být postaráno skutečně jako o zvíře, a nikoliv jako o věc, musely by mu být zajištěny dostatečné životní podmínky," vysvětluje čt24.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Některá použitá terminologie je podle ochránců zvířat rovněž absurdní a může být v rozporu s některými českými zákony nebo evropskými předpisy. Ministerstvo spravedlnosti tak třeba změnilo kategorii dobytek. Budou se tak nazývat jen hospodářská zvířata. Kůň, husa nebo včela do dobytku vůbec nepatří. Hospodářská zvířata jsou taková zvířata, z nichž má člověk hospodářský užitek.

Patří včela mezi dobytek?

„Hovoří v jazyku asi 120 let starým, že divoké zvíře je bez pána, pokud žije na svobodě. Formulace jsou mimo současnou realitu," řekl čt24.cz člen Veterinární komory Lubomír Hošek.

Ochráncům zvířat se ale nelíbí ani definice zvířete, které podle nového zákoníku už není věcí.

„Lidé najednou přestávají být zodpovědní za tuto věc, protože zvíře není věcí, to znamená, že je zodpovědné samo za sebe, což by mohlo mít katastrofální dopady," obává se Hošek.

Ústavně-právní výbor sněmovny se bude novým občanským zákoníkem zabývat v pondělí. Ministerstvo spravedlnosti tam předloží komplexní pozměňovací návrh.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vééélkýýý problém. Klaus našel podporu u Babiše, ODS v koncích, nedokáže ho odvolat z prestižního výboru ve Sněmovně

15:35 Vééélkýýý problém. Klaus našel podporu u Babiše, ODS v koncích, nedokáže ho odvolat z prestižního výboru ve Sněmovně

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, to je oč tu běží. ParlamentníListy.cz získa…