Pehe: Česko by z politického marasmu vytáhl někdo z menšiny

25.07.2012 11:17

Česká společnost už má dost nynější politické situace, za kterou můžou z velké části muži. Jedním z možných řešení tohoto politického marasmu by mohlo být zvolení ženy prezidentem. Navíc by to mělo v českém prostředí silnou symboliku, neboť jsou ženy z hlediska svého postavení ve společnosti ještě stále menšinou, píše komentátor Pehe.

Pehe: Česko by z politického marasmu vytáhl někdo z menšiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Komentátor Jiří Pehe se zamýšlí nad přímou volbou prezidenta a s ní spojenou kandidaturou žen. Podle něj z průzkumů vyplývá, že by nemalá část české veřejnosti uvítala, kdyby na Hrad přišla po příštích volbách žena.

„Lidé jsou znechuceni ze současného politického marasmu, v němž hrají primární roli muži. Dokonce by se dalo argumentovat, že česká stranická politika přetéká testosteronem v té nejprimitivnější podobě,“ píše na svém blogu politolog Pehe.

Problémy straničnosti

Míní taky, že větší přítomnost žen v policie si většina lidí zřejmě přeje už delší dobu, jenže česká stranická politika je nastavená tak, že se v ní ženy jen těžko do politických funkcí probojovávají.  Přesto by byla prezidentská volba dobrým testem skutečného potenciálu žen v české politice.

Samotná volba v podobě plebiscitu by navíc byla jaksi transparentnější než volby, v nichž se vybírá ze stranických kandidátek. Problém straničnosti vidí Pehe u Zuzany Roithové i Jany Bobošíkové. První zmíněná se pojí s KDU-ČSL, Bobošíková je nejen hlavní tváří mimoparlamentní Solidarity, ale „navíc přijala za svůj „mužský“ styl české politiky, takže především rozdává populistické politické šťouchance,“ píše Pehe.

Budeme tolerovat židovství Fischera?

Proto je skvělou zprávou, že se rozhodla kandidovat nezávislá Táňa Fischerová. Rovněž by bylo příjemné, kdyby volání společnosti vyslyšela i bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, o které se v průzkumech lidé vyjadřovali jako o kýženém kandidátovi.

Další test skutečné tolerance české společnosti bude židovský původ kandidáta Jana Fischera. „Je skoro smutné konstatovat, že volba ženy by byla podobným testem postojů ke společenským „menšinám“, ale v ještě stále dosti patriarchální české společnosti tomu tak bohužel je,“ komentuje politolog a spisovatel Pehe s tím, že jednou z cest k léčbě české politiky i společnosti obecně je právě posun žen od statutu „menšiny“ k opravdové rovnosti s muži, která by jim měla právem patřit.

Proto alespoň úspěšná prezidentská kandidatura ženy by byla v tomto směru velkým posunem. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

4:46 Ukazoval s Černochovou „zákaz Slovákům“, teď se Naď chlubí národním dresem. Lidé mu napsali své

„Fotit se s cedulkou ‚Slovákům vstup zakázán‘ a potom se předvádět ve slovenském dresu může jen čist…