Pehe: Zeman je poznamenaný alkoholem

7. 1. 2018 19:32

Éra Miloše Zemana coby českého prezidenta brzy skončí. Možná. Politolog Jiří Pehe v to alespoň doufá. Doufá v to už kvůli tomu, co Miloš Zeman předváděl na Hradě celých pět let. Politologovo zhodnocení prvního Zemanova období pravděpodobně ani trochu nepotěší skalní zastánce dnešní hlavy prezidenta. Spokojen nebude ani druhý český prezident Václav Klaus.

Pehe: Zeman je poznamenaný alkoholem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Jiří Pehe má za to, že Miloš Zeman a jeho předchůdce v úřadu prezidenta Václav Klaus mají něco společného. Oba mají nutkavou potřebu se neustále zviditelňovat. Politolog má však za to, že Zeman je oproti Klausovi přece jen o něco horší.

„Takže neustále provokuje, avšak na rozdíl od Klause nemá ani nějakou pevnější ideovou osu. Nedá se ideově vlastně nijak uchopit, vše dělá pouze podle toho, co je výhodné pro něj, či podle toho, s kým si vyřizuje účty,“ vypočítává základní charakterové vlastnosti současného prezidenta, který je zároveň favoritem blížící se historicky druhé přímé volby, politolog, který byl v 90. letech minulého století nějaký čas poradcem Václava Havla na Hradě. Jeho slova přinesl server INFO.cz.

Celý článek naleznete zde.

Když měl Pehe srovnat tři moderní české prezidenty, Havla prohlásil za nejslavnějšího z nich. Už proto, že si získal respekt na Západě. Zeman a Klaus prý už Havlova věhlasu nedosáhli, přestože se ze všech sil snažili vyrovnat prvnímu českému prezidentovi. Když se ani Klausovi, ani Zemanovi nedostávalo uznání na Západě, hledali ho alespoň v Rusku.

A jako by to samo o sobě nestačilo, Zeman se prý nechal zničit alkoholem. Dostal se do stavu, kdy dbal jen o své zviditelnění, zatímco zájem státu byl pro něj až na druhém místě. Tím se prý také liší od Havla. Pehe má za to, že Havel někdy moc moralizoval, ale činil tak v zájmu obrany státu.

Aby si však někdo nemyslel, že si druhého českého prezidenta Václava Klause cení významně víc než Miloše Zemana, přidal politolog srovnání Klause se druhým československým prezidentem Edvardem Benešem, které si Klaus rozhodně nedá za rámeček. „Byl a je poněkud ukňouraný, svým založením v konečném součtu spíše málo odvážný člověk, ale s obrovským míněním o sobě samém,“ prohlásil Pehe.

Kdyby byl Klaus vystaven podobným historickým zkouškám jako kdysi Beneš, údajně by došel ještě k horším rozhodnutím, než došel Beneš.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka učiteli: Inkluze! Děti se nebojí. V 15 jsou jako samci. Došlo i k vraždě, vyložil karty expert

11:04 Facka učiteli: Inkluze! Děti se nebojí. V 15 jsou jako samci. Došlo i k vraždě, vyložil karty expert

Žákyně šesté třídy v Bílině měla dát facku svému učiteli, kterého tak chtěla potrestat za poznámku, …