Nejprve se věnovali faktu, že v tuto chvíli vládne v Česku kabinet Andreje Babiše (ANO), který je v demisi. „To je velmi citlivá věc,“ podotkl Cabada. Osobně je přesvědčen, že vláda v demisi by neměla činit nevratné kroky. Prací politiků by v tu chvíli mělo být co nejrychleji postavit vládu s důvěrou. Pehe taktéž Babišovi doporučil jednat zdrženlivě, k čemuž ostatně už v minulosti vyzval Ústavní soud ČR jedním ze svých nálezů. Pehe Babiše varoval především před zásahy do struktury státního zastupitelství.
„Čím déle by tady vládla vláda v demisi, tím jsme blíže k něčemu, co bych nazval ústavním převratem,“ varoval v jednu chvíli v pořadu Pehe. Wintr okamžitě kontroval, že by o ústavním puči nemluvil.
Doplnil také, že by bylo nebezpečné nějak limitovat vládu v demisi, protože se pak nabízí otázka, kdo by měl dělat nezbytné kroky. Dodal ovšem také, že bychom se mohli inspirovat např. Německem, kde se nová vláda sestavuje poměrně dlouho a mezitím v zemi stále vládne kabinet, který jako poslední získal důvěru dolní parlamentní komory. Nová vláda si tak či tak musí nechat schvalovat zákony v Poslanecké sněmovně, a pokud ta vláda důvěru nemá, „tak sice může makat, ale moc toho tedy neudělá“, podotkl Wintr.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp