Peszynski a pět dalších lidí demonstrovali za přijetí eura. A těmito argumenty se aktivista oháněl

29.09.2019 13:14

REPORTÁŽ Koho by to jen napadlo? Ve svátek Dne české státnosti, na svatého Václava, aktivista Tomáš Peszynski spolu s několika lidmi demonstroval na Václavském náměstí za přijetí eura. A menší překvapení připravil i tomuto patronovi české země: světce totiž neváhal umístit na grafické ztvárnění jim vypodobněné a dosud fiktivní české euromince.

Peszynski a pět dalších lidí demonstrovali za přijetí eura. A těmito argumenty se aktivista oháněl
Foto: Jok
Popisek: Aktivista Peszynski a pět demonstrantů manifestovalo za přijetí eura na svátek Sv. Václava

Vlajky Evropské unie, prapor s emblémem eura, společné evropské měny, pětice lidí a aktivista Tomáš Peszynski – to vše se sešlo letos v den svátku svatého Václava kolem 16. hodiny „pod koněm“ na Václavském náměstí. Účel demonstrace? Vyslat sdělení k podpoře myšlenky, aby Česká republika přijala měnu euro, a obeznámit veřejnost s existencí petice za tímto účelem stvořenou.

Okounějící cizinci, turisté, si pětici demonstrantů s vlajkami a plachtou s nápisem „Až bude Čechům nejhůř, svatý Václav se vrátí“, nadšeně fotili. A když jim bylo vysvětleno, oč se jedná, Peszynského úsilí za euro nadšeně kvitovali, například prostřednictvím univerzálního symbolu zdviženého palce.

Na plachtě aktivistů byla rovněž vyhotovena dosud imaginární česká euromince se svatým Václavem.

Dorazili i odpůrci myšlenky přijetí eura, v počtu asi 3 lidí. S některými z nich se Peszynski pustil i do názorové disputace. „Pět lidí přišlo dneska,“ hájil aktivista sporou účast před svými odpůrci.

„Kdo nám bude znehodnocovat měnu, Řecko nám nebude znehodnocovat měnu, řecká ekonomika stoupá,“ reagoval například na slova jednoho z kritiků, který argumentoval poukázáním na nedostatek ekonomické disciplíny Řecka, která před lety otřásla eurozónou.

Foto: Přinesli si s sebou prapory na podporu Evropské unie a eura

Další rovinou disputace, kterou aktivista svedl s jedním z kolemjdoucích, byla otázka, zda přijetí eura prospěje lidem a zda příliš nezvedne ceny.

„Uvidíte, kolik jsou platy a ceny v Německu a můžete si je snadno srovnat s těma našima,“ argumentoval Peszynski pro přijetí eura s tím, že by lidé své platy a ceny, které platí, mohli srovnávat přehledněji s Němci v poměru jedna ku jedné.

„V Německu je 2,5 tisíce eur plat, a u nás je 25 tisíc korun,“ mínil jeden z mužů. „Ale lidé si to neuvědomují, protože si to nemůžou srovnat," opáčil Peszynski.

 

Foto: Manifestující defilovali před sv. Václavem na Václavském náměstí

„Keď nám dají 25 tisíc nebo 26 a prehodíte to do eura, tak kolik vám to vyjde?“ nenechal se odbýt muž po slovensky. „Tisíc eur, no,“ dodal. „Ale i ty ceny se přepočtou do eura,“ pokračoval Peszynski. „Náshle,“ ukončil diskusi muž.  

Po krátkém defilé před sdělovacími prostředky (média byla na místě, i ta veřejné služby) a pózování s rozvinutou plachtou navrhovaných českých euromincí s motivem svatého Václava včetně vlajek Evropské unie a znaku eura, se skupinka několika demonstrantů s Peszynskim v čele vydala na Kampu. Tam akce pokračovala petičním stánkem, ve kterém se lidé mohli podepsat pro to, aby České republika přijala jednotnou evropskou měnu euro.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…