Piráti začali sbírat podpisy pod petici za online petice

05.07.2018 10:01

Piráti začali sbírat podpisy pod petici, která má státní orgány přimět k přijímání petic online přes internet, tedy nejen petice v papírové podobě. Online petice může mimo jiné usnadnit zakládání občanských kandidátek pro komunální volby nebo sběr podpisů na podporu prezidentského kandidáta. Piráti o tom informovali ČTK.

Piráti začali sbírat podpisy pod petici za online petice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Pirátů proti cenzuře a za svobodný internet na Palackého náměstí

"Neexistuje žádný předpis, který by nutil petice dělat papírově. Podpisy se sbírají 'postaru' vlastně jen ze zvyku a kvůli tomu, že vláda, Sněmovna, Senát, Praha ani další státní orgány nezřídily žádný kanál, jak online petici podat," tvrdí Piráti. Podle nich k přijímání online petic stačí změny technického rázu, nikoli zákonná úprava.

Anketa

Věříte, že za 10 let se naše země bude mít lépe než dnes?

13%
hlasovalo: 8697 lidí


"Jedním z našich cílů je zapojit občany do rozhodování. Drtivá většina Pražanů je na internetu. Chceme jim maximálně ulehčit vyjádřit názor na to, co město dělá nebo co by mělo dělat," uvedl v tiskové zprávě kandidát Pirátů na pražského primátora Zdeněk Hřib.

Piráti se inspirovali webem, na němž přijímá petice britský Parlament. Při dosažení stanoveného počtu podpisů pod peticí ji projedná vláda nebo Sněmovna. Podle Pirátů by stejně tak podněty od občanů, které dosáhnou určité předem stanovené podpory, měla projednat rada nebo zastupitelstvo.

Online petice by také usnadnily registraci občanských kandidátek. Dnes je k založení občanské kandidátky třeba sesbírat papírové podpisy sedmi procent obyvatel obce, což v Praze znamená zhruba 90.000 podpisů. "Návrh může teoreticky rozdrobit podporu pro nás samotné, ale volby chceme vyhrávat tím, co nabízíme, ne tím, že to budeme dělat konkurenci těžší," sdělil předseda pražských pirátských zastupitelů Adam Zábranský.

mhm jw

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po tom, co ČT napáchala, už ji nikdo nebere vážně,  myslí si Ovčáček. Vždycky se prý baví, když Nora Fridrichová píše na Twitter...

18:28 Po tom, co ČT napáchala, už ji nikdo nebere vážně, myslí si Ovčáček. Vždycky se prý baví, když Nora Fridrichová píše na Twitter...

V jednu chvíli to vypadalo, že snad na Kavčích horách spáchají sebevraždu. Těmito slovy hradní mluvč…