Po Rusku jdou na nás. Čína do toho praštila: Chystá se proti Západu

09.03.2022 13:21

Na sankce Západu už reaguje Čína. A ne pozitivně. Nejeden čínský expert si myslí, že by se jednak sankce na Rusko mohly dotknout i zájmů Číny, ale také, že by jednou Čína mohla být ve stejné situaci. A tak už její vládní činitelé chystají zákony, kterými by chtěli proti sankcím bojovat. „Vyloučení některých ruských bank ze systému SWIFT je další do očí bijící příklad toho, jak Spojené státy zneužívají světový finanční sektor pro své zájmy,“ zaznělo například v čínském vládním listu Global Times. A také slova o ochraně suverenity Číny v otázkách Tchaj-wanu, Hongkongu a ujgurského regionu.

Po Rusku jdou na nás. Čína do toho praštila: Chystá se proti Západu
Foto: Pixabay
Popisek: Čína

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70725 lidí
Reakcí Západu na ruskou invazi Ukrajiny byly sankce, které dle západních představitelů mají být pro Rusko zničující. Ovšem mohou mít nepředvídané důsledky. List Global Times, spjatý s Komunistickou stranou Číny, ohlašuje čínskou reakci v podobě chystaných zákonů o zahraniční politice, které následují protisankční zákony z roku 2021.

Někteří právní experti pak odhadují, že se tyto zákony budou týkat právě boje proti Západem vedeným sankcím a prosazování západních zákonů v zahraničí. „Zvláště po ukrajinsko-ruské krizi, při které USA eskalovaly sankce vůči Rusku, což by mohlo ovlivnit čínské zájmy,“ říká deník s tím, že v budoucnu se zákonodárci soustředí na ochranu čínské suverenity v otázkách Tchaj-wanu, Sin-ťiangu a Hongkongu, například použitím práva v boji proti spolupráci „zarytých secesionistů“ na Tchaj-wanu a sil ze zahraničí.

Dle již schváleného protisankčního zákona pokud bude jakákoliv země ovlivňovat vnitřní záležitosti Číny a poškozovat zájmy její, jejích organizací a občanů, tak má Čína právo podniknout protiopatření. Ovšem je prý potřeba pokračovat. „V roce 2022 je potřeba pracovat dál, zvláště když ukrajinsko-ruská krize ukazuje, jak Západ vedený Spojenými státy zneužívá svou moc Západem kontrolovaném mezinárodním systému a excesivně používá sankce pro svůj geopolitický boj o udržení hegemonie,“ říkají nejmenovaní právní experti a dodávají, že snaha izolovat Rusko je pro Čínu „varovný výstřel“.

„Mezi těmito sankcemi, které Západ na Rusko uvalil, jsou sekundární sankce, které by jistě ovlivnily čínské zájmy,“ říká profesor práva z čínské Univerzity politologie a právní nauky a dodává, že evropské země budou následovat příkladu USA.

„Vyloučení některých ruských bank ze systému SWIFT je další do očí bijící příklad toho, jak Spojené státy zneužívají světový finanční sektor pro své zájmy,“ píše deník. „Je to poučení pro Čínu, protože dnešek v Rusku může být zítřek v Číně,“ varuje pak další právní expert, tentokrát z univerzity v Pekingu. Čína by se podle něj měla podílet na formulaci mezinárodních regulí a zákonů, aby nové mechanismy sloužily světovému rozvoji místo západní hegemonie. Například právě ve finančním sektoru, kde prý Spojené státy systém SWIFT zneužívají.

Protisankční zákon už Čína „odzkoušela“ na šesti amerických občanech a jedné organizaci, například u bývalého amerického ministra obchodu Wilbura Louise Rosse kvůli událostem z Hongkongu v červenci 2021.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…