Podělali jsme si to sami. Vlivný muž českých médií přiznal, jak to bylo se Schwarzenbergem a Drahošem

08.07.2018 20:07

Bývalý šéfredaktor MF Dnes a nynější šéfredaktor časopisu Reportér Robert Čásenský se v rozhovoru pro server Seznam Zprávy vyjádřil k médiím, k prezidentu Miloši Zemanovi i jeho protikandidátu v první přímé volbě Karlu Schwarzenbergovi. A nejen jemu - svá slova věnoval i druhé přímé volbě a Jiřímu Drahošovi.

Podělali jsme si to sami. Vlivný muž českých médií přiznal, jak to bylo se Schwarzenbergem a Drahošem
Foto: Jan Hrbáček
Popisek: Robert Čásenský

Čásenský skončil v MF Dnes poté, co deník koupil dnešní premiér Andrej Babiš (ANO). „Když jsem se to dozvěděl, tak jsem se vracel z jedné schůzky v centru Prahy,“ zavzpomínal Čásenský. „Věděl jsem, že to tak nějak skončilo, v mém případě,“ dodal s tím, že nějaký obchod tušil. „Tehdy se mělo za to, že Andrej Babiš spíš koupí vydavatelství Ringier. Vždy, když jsem nějaké signály měl, tak jsem si myslel, že Němci by Mafru Andreji Babišovi neprodali,“ hovořil Čásenský o své naivitě.

Fotogalerie: - Karel Schwarzenberg sedící, spící

Panelová diskuse o roli lidských práv v evropské a...
Europoslanec Pavel Telička
Předseda ODS Petr Fiala
Panelová diskuse o roli lidských práv v evropské a...
Předseda ODS Petr Fiala
Předseda ODS Petr Fiala

Anketa

Máte rádi seriál Chalupáři?

88%
9%
hlasovalo: 5471 lidí

„Nechtěl jsem vést deník pod žádným oligarchou. Tehdejší majitelé museli novému vlastníkovi oznámit, že si koupil deník bez šéfredaktora,“ poznamenal Čásenský, kdy Babiš jej přemlouval například tím, že vyjmenoval všechny tehdejší úspěchy Agrofertu. 

„Ten okamžik, kdy si Andrej Babiš koupil média, začali na něj reagovat ostatní politici a byl to moment, který výrazně eskaloval jeho vstup do politiky,“ dodal Čásenský. 

Původní text ZDE.

Čásenský podrobil v rozhovoru kritice také média. Například uvedl, že v prezidentské kampani před pěti a půl lety fandila drtivá většina médií Karlu Schwarzenbergovi. „To se dá považovat za aktivismus. Snažili jsme se tomu bránit, ale i MF Dnes byla jednoznačně na straně Schwarzenberga,“ sdělil Čásenský s tím, že tehdy média ztratila značnou část důvěryhodnosti. 

„Ještě viditelnější to bylo teď nedávno před dvěma lety při prezidentské kampani ve Spojených státech. To, co byla americká média ochotna zveřejnit o Donaldu Trumpovi, to by nebyla ochotná zveřejnit o nikom jiném,“ dodal. 

Následně se vyjádřil i k letošní prezidentské volbě. „Myslím, že se to dá ukázat i na příkladu. Měsíc před volbami jsme popisovali problematické okolí prezidenta Miloše Zemana i problematické okolí Jiřího Drahoše,“ popsal svůj postoj Čásenský. „Přesně v tomhletom má být role médií,“ míní.

„Alternativní média mají dost často problémy s tím, aby to byla pravda, to, co píšou,“ poznamenal také Čásenský. „Pokud nebudou tradiční média schopna předávat svým konzumentům relevantní informace, tak už jim nic nepomůže,“ dodal Čásenský. „V devadesátých letech měla média větší úctu k politikům,“ řekl také exšéf MF Dnes. „V té době se také v politice pohybovaly osoby, které si zasloužily větší respekt, než osoby, které dorazily do politiky později,“ sdělil s tím, že média pak také delší dobu adorovala Václava Klause. Ke konci 90. let pak podle jeho slov začala být média sebevědomější. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naštvaný Okamura: Lžou o mně a 17. listopadu. Zde je pravda

17:40 Naštvaný Okamura: Lžou o mně a 17. listopadu. Zde je pravda

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura se důrazně ohradil proti informaci, kt…