Ve středu 26. července 2023 večer zadrželi vojáci nigerské prezidentské gardy prezidenta Mohameda Bazouma. Jiná skupina vojáků mezitím oznámila jeho svržení, uzavřela hranice země, vyhlásila zákaz vycházení a pozastavila činnost státních institucí země.
Jedná se o pátý vojenský převrat od získání nezávislosti Nigeru v roce 1960. Niger ležící uprostřed Sahelu se trvale pohybuje na konci indexu lidského rozvoje, který měří OSN. Počet jeho obyvatel stále roste a nyní se pohybuje okolo 22,4 milionu. Země se potýká se dvěma džihádistickými kampaněmi – jednou na jihozápadě a druhou na severovýchodě Nigérie. Nigerská armáda byla vycvičena a v minulosti obdržela logistickou podporu od USA a Francie, přičemž obě země mají v Nigeru vojenské základny.
Muž, který se představil jako plukovník Amadou Abdramane, ve videu oznámil konec dosavadního režimu. „My, Obranné a bezpečnostní síly (FDS), sjednocené v Národní radě pro ochranu vlasti (CNSP), jsme se rozhodli skoncovat s režimem, který znáte.“ Jako důvod pro puč uvedl zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi a „špatnou hospodářskou a sociální správu“, informovala CNN.
Military coup in #Niger bad news for #France. France was able to use Uranium from their former colony to run their Nuclear Power plants.
— Arthur Morgan (@ArthurM40330824) July 27, 2023
Pro-French government was removed.
France is rapidly losing its position in #Africa pic.twitter.com/Nnoo1TJ2mP
Ministr zahraničí Hassoumi Massoudou označil akci vojáků o „pokus o státní převrat“, ale uvedl, že za převratem nestojí celá armáda. V rozhovoru pro francouzskou televizní stanici France 24 vyzval „vzbouřené důstojníky, aby se vrátili do svých řad“. Sdělil také, že hovořil s prezidentem, který je „v dobrém zdravotním stavu“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Afrika , BBC , Francie , OSN , USA , zahraničí , západ , puč , CNN , Reuters , The Guardian , Niger , Macron , Aljazeera , vojenský převrat , Sahel , wagnerovci , Prigožin , Le Monde. Gutteres
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 16 | 0
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu