Policejní dohoda s Vietnamem má zlepšit výměnu informací

02.06.2017 15:52

Česko příští týden uzavře s Vietnamem dohody o policejní spolupráci a předávání odsouzených mezi oběma zeměmi. Česká strana si od dohody o policejní spolupráci slibuje zejména efektivnější výměnu informací, které si budou moct bez velkých formalit předávat přímo policejní orgány nebo celníci. Policisté a celníci také budou moct být vysíláni do druhého státu kvůli různým konzultacím. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Policejní dohoda s Vietnamem má zlepšit výměnu informací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz
reklama

Podle Ministerstva vnitra je důležité, že se výměna informací nebude týkat pouze policistů, ale také celníků, kteří se zabývají trestnou činností související s oběhem zboží a drogami. „Výměna informací je hlavním předmětem smlouvy, proto obsahuje úpravu zajištění ochrany osobních údajů a utajovaných informací,“ dodal Krátoška.

V minulosti se hovořilo také o tom, že by vietnamští policisté mohli pomáhat české policii jako tajní agenti, kteří by se dokázali začlenit do tuzemských kriminálních komunit. Vietnamské gangy jsou v tuzemsku problém zejména v souvislosti s drogovou kriminalitou, zabývají se hlavně výrobou pervitinu a pěstováním marihuany. Drogy pak putují na domácí i zahraniční trh.

Podle Krátošky však nasazení agentů nová smlouva neřeší. „Smlouva umožňuje vyslání policistů nebo celníků do druhého státu, avšak vždy za účelem konzultací, předání informací a zkušeností nebo přípravy koordinovaných opatření,“ vysvětlil Krátoška.

Smlouva o předávání vězněných osob bude podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové teprve třetím podobným dokumentem, který Česko uzavře s asijskou zemí. Dosud má země takové dohody pouze s Thajskem a s Hongkongem. „Aktuálně je v českých věznicích 306 osob vietnamské státní příslušnosti,“ uvedla Schejbalová. Ve vietnamských věznicích si naopak podle informací ministerstva odpykává trest jeden Čech. Obě země si zatím žádné odsouzené nepředaly.

Zmínky o chystaných dohodách se objevují už několik let. Smlouva o předávání vězňů se začala vyjednávat v roce 2003, první zmínky o policejní spolupráci jsou čtyři roky staré. Za Česko dohody příští týden při pracovní cestě prezidenta Miloše Zemana podepíše v Hanoji za vnitro náměstek ministra Petr Mlsna a za Ministerstvo spravedlnosti ministr Robert Pelikán (ANO). „Sjednání smlouvy trvalo delší dobu, což však u mezinárodních smluv není nic neobvyklého, nadto česká strana dlouho vázala podpis smlouvy na uzavření smlouvy o předávání odsouzených osob,“ vysvětlil Krátoška.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…