Policejní dohoda s Vietnamem má zlepšit výměnu informací

02.06.2017 15:52

Česko příští týden uzavře s Vietnamem dohody o policejní spolupráci a předávání odsouzených mezi oběma zeměmi. Česká strana si od dohody o policejní spolupráci slibuje zejména efektivnější výměnu informací, které si budou moct bez velkých formalit předávat přímo policejní orgány nebo celníci. Policisté a celníci také budou moct být vysíláni do druhého státu kvůli různým konzultacím. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí Ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Policejní dohoda s Vietnamem má zlepšit výměnu informací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz

Podle Ministerstva vnitra je důležité, že se výměna informací nebude týkat pouze policistů, ale také celníků, kteří se zabývají trestnou činností související s oběhem zboží a drogami. „Výměna informací je hlavním předmětem smlouvy, proto obsahuje úpravu zajištění ochrany osobních údajů a utajovaných informací,“ dodal Krátoška.

V minulosti se hovořilo také o tom, že by vietnamští policisté mohli pomáhat české policii jako tajní agenti, kteří by se dokázali začlenit do tuzemských kriminálních komunit. Vietnamské gangy jsou v tuzemsku problém zejména v souvislosti s drogovou kriminalitou, zabývají se hlavně výrobou pervitinu a pěstováním marihuany. Drogy pak putují na domácí i zahraniční trh.

Podle Krátošky však nasazení agentů nová smlouva neřeší. „Smlouva umožňuje vyslání policistů nebo celníků do druhého státu, avšak vždy za účelem konzultací, předání informací a zkušeností nebo přípravy koordinovaných opatření,“ vysvětlil Krátoška.

Smlouva o předávání vězněných osob bude podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové teprve třetím podobným dokumentem, který Česko uzavře s asijskou zemí. Dosud má země takové dohody pouze s Thajskem a s Hongkongem. „Aktuálně je v českých věznicích 306 osob vietnamské státní příslušnosti,“ uvedla Schejbalová. Ve vietnamských věznicích si naopak podle informací ministerstva odpykává trest jeden Čech. Obě země si zatím žádné odsouzené nepředaly.

Zmínky o chystaných dohodách se objevují už několik let. Smlouva o předávání vězňů se začala vyjednávat v roce 2003, první zmínky o policejní spolupráci jsou čtyři roky staré. Za Česko dohody příští týden při pracovní cestě prezidenta Miloše Zemana podepíše v Hanoji za vnitro náměstek ministra Petr Mlsna a za Ministerstvo spravedlnosti ministr Robert Pelikán (ANO). „Sjednání smlouvy trvalo delší dobu, což však u mezinárodních smluv není nic neobvyklého, nadto česká strana dlouho vázala podpis smlouvy na uzavření smlouvy o předávání odsouzených osob,“ vysvětlil Krátoška.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…