Policisté z Iráku se vrátí do ČR, vojáci zůstávají

09.01.2020 20:51 | Zprávy
autor: mp

Pět českých policistů působících na misi v Iráku se kvůli omezenému provozu výcvikového střediska přesune do Česka. Do Iráku se vrátí po obnovení standardní činnosti, uvedlo dnes policejní prezidium, podle kterého dočasný návrat policistů nesouvisí s bezpečnostní situací v Iráku. Čeští vojáci v Iráku zatím zůstávají, uvedla ČTK.

Policisté z Iráku se vrátí do ČR, vojáci zůstávají
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Situací v regionu se dnes zabývala Bezpečnostní rada státu (BRS). Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s konfliktem mezi Íránem a Spojenými státy nevidí nebezpečí pro české občany v Česku ani v zahraničí.

„Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

„Výcviková mise je přerušená, dohodli jsme se, že těm pěti policistům umožníme čerpat dovolenou v situaci, kdy nemají náplň práce. Není to, že bychom stahovali naši přítomnost, pouze jsme využili toho, že ta mise stojí,“ řekl novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nechtěl odhadovat, kdy by se policisté mohli do Iráku vrátit.

Čeští vojáci zůstávají na místě. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání BRS řekl, že velení spojenecké mise, pod kterou Češi spadají, jedná s iráckou vládou o pokračování mandátu. Pokud by se vojáci stahovali, má Česko podle Babiše blokované prostředky, aby to zajistilo. Nyní by ale podle premiéra bylo předčasné nějaké kroky podnikat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …