Politolog se obává: Babiše porazí jen jiný populista

06.10.2019 20:40

Podle politologa Ladislava Cabady dlouhodobá stabilita podpory hnutí ANO nesouvisí se zásadní kvalitativní proměnou české politiky po nástupu Andreje Babiše a jeho hnutí do vlády. „Babiš nic zásadně nového nepřinesl. Porazí ho ale jen silný populistický lídr,“ říká v rozhovoru pro Info.cz.

Politolog se obává: Babiše porazí jen jiný populista
Foto: Repro ČRo
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Median a CVVM v týdnu zveřejnily výstupy předvolebních šetření. ANO s velkým náskokem získalo třicet procent voličů, Piráti a ODS oscilují okolo dvanácti nebo třinácti procent, zbytek je pod deseti procenty. Podle Cabady s Babišovou třetinovou podporou v tuto chvíli neotřese prakticky nic.

V zásadě to podle jeho slov znamená, že třetina voličů je s jeho způsobem vládnutí a možná ještě více s jeho způsobem veřejné prezentace spokojena a necítí zásadní potřebu hledat alternativu. „Podle mne tento stav není dán nějakou zásadní kvalitativní proměnou české politiky po nástupu hnutí ANO do vlády, respektive k moci,“ myslí si.

Pro důkazy, že vláda vedená Babišem zásadně nezměnila dlouhodobé trendy české politiky, nešel daleko. Zmínil zadlužování státu prostřednictvím schodkových rozpočtů zaměřených primárně na „kupování“ významných voličských skupin. „Toto zadlužování se děje v situaci výrazné ekonomické konjunktury, tedy výrazná část české společnosti poměrně oprávněně nabyla dojmu, že strůjcem jejich ekonomického posilování je Andrej Babiš,“ dodává politolog.

„Zásadní je, že v české společnosti, inklinující k personalizaci politiky (Havel vs. Klaus, Klaus vs. Zeman, Paroubek vs. Topolánek apod.), by měl nyní naději na úspěch a porážku Andreje Babiše zejména silný lídr, jenž by nabízel podobné charakteristiky jako sám předseda vlády, i když s jiným programem,“ je přesvědčen Cabada a dodává, že takový lídr by se musel opřít o marketingové strategie a populismus.

V české politice chybí zásadní debata o směřování a budoucnosti země. Což nelze interpretovat jinak než jako neschopnost opozice nabídnout smysluplnou a pro voliče lákavou alternativu k Babišovi. „Jak říkám, alternativou, která by mohla zásadněji změnit poměry v podpoře hlavních aktérů, by byl silný antibabišovský populismus, asi jako když Miloš Zeman přišel kdysi v opozici vůči ODS s rétorikou tzv. spálené země (aby se pak na půdorysu opoziční smlouvy jím vedená ČSSD spojila s ODS a společně si rozebraly stát),“ dal Cabada na závěr za příklad.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty prase! Konec. Peklo kolem Erika Besta: Český internet exploduje

11:20 Ty prase! Konec. Peklo kolem Erika Besta: Český internet exploduje

Opravdu nečekané probuzení připravil českému internetu ve středu novinář Erik Best. Jeho vtipkování …