Poslanci chtějí sebrat peníze lékovému ústavu. Přesunou se přímo do rozpočtu

21.10.2014 20:54 | Zprávy
autor: čtk, mp

Poslanci podpořili vládní předlohu, podle níž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) převede příští rok do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Peníze by měly posloužit jako náhrada části výpadku příjmů z třicetikorunových regulačních poplatků, které budou od ledna zrušeny. Stát chce podle důvodové zprávy pomoci také pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Novela zákona o léčivech míří k posouzení do zdravotnického výboru.

Poslanci chtějí sebrat peníze lékovému ústavu. Přesunou se přímo do rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled do vládní lavice ve sněmovně při řeči Věry Jourové

SÚKL má na zvláštním účtu podle dřívějších informací přes dvě miliardy korun. Rezervy měl na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů prozatím sešlo. Do dvou nemocnic by mělo zamířit kvůli jejich špatné ekonomické situaci celkem 700 milionů korun. Bez finanční injekce by byl přímo ohrožen výkon stanoveného rozsahu zdravotní péče, píše se v důvodové zprávě. Brněnská nemocnice by podle zprávy musela poskytování péče úplně přerušit.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun

Zrušení regulačních poplatků, kromě devadesátikorunové platby za pohotovost, má vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL v programovém prohlášení. Tento týden bude o předloze rozhodovat Senát, s největší pravděpodobností ji schválí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zastrojování platů

Na jaké částce by podle vás měly být platy politiků zastropovány nebo na co by měly být navázány? A řeší něco zmrazení platů, když dřív nebo později dojde k rozmrazení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Klaus o zhoubné politice Fialy. S výzvou Macinkovi

7:20 Václav Klaus o zhoubné politice Fialy. S výzvou Macinkovi

Bývalý prezident Václav Klaus ve vánoční epizodě podcastu Chuť moci varuje před eskalací války v Evr…