Poslanec Birke: ČSSD je i nadále jeden tým a nyní to platí ještě více než před volbami

18.02.2014 11:33

Jan Birke je první volební období starostou města Náchod a od roku 2011 působí také jako předseda Klubu starostů a primátorů za ČSSD a od podzimu 2012 jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nyní je od podzimu také poslancem. Jakými tématy by se chtěl ve sněmovně zabývat? Nakolik má důvěru ke koaličním partnerům? Hovořili jsme ale také o projektu obchodního domu na místo zkrachovalé textilky Tepna. A nejen o tom...

Poslanec Birke: ČSSD je i nadále jeden tým a nyní to platí ještě více než před volbami
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD
reklama

Od října roku 2013 jste v Poslanecké sněmovně. Co jste od práce v ní čekal, a překvapila vás něčím?

Od práce v PSP jsem očekával možnost pomoci našemu regionu a zlepšit celkovou situaci v České republice po 7 letech pravicových vlád. Přestože je ještě brzy na nějaké zásadnější hodnocení, již programové prohlášení vlády dává naději, že by se to vládě pod vedením sociální demokracie mohlo podařit – jsem optimista. Jako náchodský poslanec mám několik priorit – například dopravní situace v Náchodě, kterou budu moci jako poslanec řešit rychleji a účinněji než pouze jako starosta. Je zde denní možnost setkávat se s ministry v porovnání s měsíčním čekáním na termín schůzky, když jsem jako starosta Náchoda žádal o schůzky jednotlivé ministry či jejich náměstky. V krátké době bych se také rád podílel na přípravě a tvorbě několika novel a návrhů zákonů. Takže abych odpověděl na Vaši otázku, práce mě nepřekvapila a doufám, že se mi podaří naplnit to, s čím jsem do toho šel – pomoci Náchodsku.

Jaké jsou vaše osobní priority jako poslance? Jaký zákon či jeho změnu budete chtít iniciovat mezi prvními?

Minulý týden byla Poslaneckou sněmovnou projednána novela zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Jednalo se o poslaneckou novelu a k danému tématu probíhala velmi obšírná debata především z řad starostů, kteří jsou zastoupeni ve sněmovně a mají bohaté zkušenosti se vznikajícími ubytovnami ve městech, čerpáním sociálních dávek na bydlení a s obchodem v těchto ubytovnách.

Já jsem v této věci také vystoupil a snažil jsem se vysvětlit konkrétní případy z každodenní praxe a dopady aktuální situace. Poslanecká sněmovna ocenila návrh poslanců z hnutí Úsvit, ale shodli jsme se, že je potřeba připravit komplexní novelu zákona, proto jsem hlasoval v této podobě pro zamítnutí. Okamžitě jsme však požádali ministryni práce a sociálních věcí, aby připravila do dvou měsíců novelu zákona. Domnívám se, že by sněmovna měla řešit toto téma v podobě vládní novely zákona jako celku, protože to považuji za opravdu zásadní problém, který zapříčiňuje mrhání veřejnými prostředky a namísto pomoci sociálně slabým jejich situaci zhoršuje, v konečném důsledku jsou omezováni a ohrožováni ostatní obyvatelé měst a obcí se zvýšenou koncentrací tolik diskutovaných ubytoven. Zákony mají lidem pomáhat, nikoli jim zhoršovat život.

To je jedna z mých prvních aktivit, které se mě bezprostředně týkají i jako starosty.

Jak jste se před volbami vyjádřil pro ParlamentníListy.cz: „My kandidujeme jako tým sociální demokracie, jako silná a jednotná strana, která má jasného předsedu a volebního lídra," což jak se ukázalo den po volbách, nebyla úplně pravda. Neobáváte se, že to ale ovlivní i fungování vlády, ale i pozici strany v letošním roce, který je supervolební? A čím se to stalo, že se takto vyhrotí vztahy?

Pořád platí, že sociální demokracie je jeden tým, dokonce nyní to platí ještě více než před volbami. Při pohledu na propad a chování ODS si musíme všichni uvědomit, že hádky a vnitrostranické soupeření oslabují ČSSD, ale předně nám znemožňují efektivně řídit nám svěřené resorty a oblasti. Pokud chceme v nadcházejícím volebním roce uspět, musíme na další spory zapomenout – jsou před námi mnohem závažnější problémy této země než vnitrostranické hašteření. Za sebe mohu říci, že jak v poslaneckém klubu, tak i ve svém regionu udělám maximum proto, aby naše strana měla primárně na paměti problémy lidí než ty naše vlastní.

Máte vy osobně důvěru k vašim koaličním partnerům? Na koho bude podle vás větší spolehnutí? Neobáváte se, že se budou lidovci chovat stejně jako po volbách v roce 2010 VV?  Přeci jen ultimát z jejich stran již zaznělo několik, např. naposledy v souvislosti se zrušením lustračního zákona.

Tato vláda získala důvěru občanů po sedmi letech pravicových vlád a vedení země jsme převzali ve složité době. Nečeká nás jednoduchá cesta k úspěchu, naopak. Proto předpokládám, že si jak my v ČSSD, tak i naši koaliční partneři uvědomujeme, co je třeba vykonat. Vnitrostranické či koaliční hádky a podrazy tuto cestu nezkrátí ani nezjednoduší, jen vše zhorší. Spoléhám proto na rozum a schopnosti našich partnerů a věřím, že na konci volebního období této vlády a Poslanecké sněmovny bude naše země v lepším stavu, než tomu bylo před volbami.

Po 7 letech vlády pravice slibuje ČSSD zásadní změnu a zrušit by chtěla řadu reforem schválených Nečasovou vládou. Nemyslíte si ale, že neustálé změny vedou naopak k neustálé destrukci stávajícího nedokonalého politického systému v Česku a prohlubují nedůvěru v něj? Jak mají mít podle vás občané jistotu, že to, co nynější vláda schválí, budoucí opět nezruší?

Jedinou cestou ke kvalitním a úspěšným změnám je široký souhlas politických stran, které reprezentují většinu názorových platforem naší společnosti. Pravicové vlády odmítaly přistoupit na argumenty levicových stran, odborů i odborné veřejnosti, prosazovaly pouze své názory. Nelze se proto divit, že současná vláda chce toto změnit. Pokud ale chceme, aby případné změny provedené vládou Bohuslava Sobotky přežily jedno volební období, musíme při jejich prosazování přihlédnout k názorům a požadavkům opozice, nevládních organizací, oborových svazů, odborů atd. Jedině takto široká shoda zajistí kontinuitu.

Jednu z nejzásadnějších změn prosazuje hnutí Úsvit, co na něj říkáte? Podpoříte Okamuru ve sněmovně?

Nevím, jakou změnu máte na mysli. Pokud hovoříte o referendu, je důležitá konkrétní podoba zákona a také jeho reálné dopady na rozpočtové možnosti naší země. Odpovědně odpovědět mohu proto pouze po prostudování tohoto zákona.

Jste také starostou Náchoda. Pokud se nemýlím, tento týden bude radnice schvalovat rozpočet. Jaký předpokládáte, že bude?

Především pečlivě připravený. Navazujeme na velmi úspěšný rok 2013, kdy se nám díky mnoha důsledným opatřením z předchozích dvou let tohoto volebního období podařilo realizovat investiční akce v celkovém objemu téměř 183 mil. Kč. V letošním roce chceme díky dobré ekonomické kondici pokračovat v podobném rozsahu. Čeká nás dokončení jedné z největších investic – rekonstrukce nádraží a realizace celé řady dalších akcí, které zkvalitní život obyvatelům města.

Přičteme-li k tomu, že město Náchod v minulých třech letech splatilo prakticky všechny dluhy, je ekonomická situace města opravdu velice dobrá a máme tedy dobrý základ pro letošní rok.

Zkrachovalá textilka Tepna se dočkala koncem roku demolice, jež by měla být dokončena letos na jaře. Textilku má nahradit obchodní centrum, což ale vyvolává rozporuplné reakce obyvatel. Jak to nejen se záměr investora, ale i demolicí aktuálně vypadá? A podporujete vy osobně záměr?

Již několik měsíců vedeme intenzivně jednání s majitelem o situaci v areálu bývalé textilky i o záměru budoucí výstavby.

Město Náchod bohužel historicky o tento strategický pozemek v centru města přišlo a dnes je již celkem nepodstatné hledat důvody, jak mohlo být vše jinak. Domnívám se, že nyní se musíme snažit řešit především současnost a budoucnost tohoto území. A toho je myslím právě probíhající demolice důkazem. Po mnoha jednáních se nám podařilo dosáhnout toho, že majitel, společnost JTH Holding, začal s bouráním tolik problematických budov, které byly dlouho útočištěm bezdomovců a nepřizpůsobivých občanů, již koncem listopadu 2013.

Znovu podotýkám, že město Náchod nevlastní žádné pozemky v této lokalitě a tudíž nemůže rozhodovat o záměru a o tom, co zde investor chce realizovat. Investor zcela jistě musí dodržovat zákony a o tom zda jeho záměr je či není v souladu s územním plánem, rozhodne stavební úřad v územním rozhodnutí. Co však město, resp. jeho zástupci mohou, je slušně a konstruktivně s majiteli jednat a zprostředkovat jim celou řadu názorů a přání obyvatel našeho města. A to také neustále děláme, s investorem hovoříme. Dobře víme, že názory na výstavbu v tak bezprostřední blízkosti centra města se různí. Na jedné straně je možnost vzniku nových pracovních příležitostí, na druhé obavy z celkové podoby a charakteru nové výstavby. Nemyslím si však, že řešením nespokojenosti s tím či oním záměrem je osočování a napadání investora. To rozhodně není ta správná cesta k cíli...

S velkým předstihem připravujeme také dopravní řešení celé lokality, protože nová výstavba bude mít na dopravní situaci ve městě nepochybně velký vliv. Město v této kauze tahá za jednoznačně kratší konec. Přesto si ale myslím, že slušnou a konstruktivní debatou může vzniknout projekt, který se bude zamlouvat alespoň většině, když ne všem. V tuhle chvíli je pro nás demolice jasným důkazem toho, že investor drží slovo a není mu lhostejné, jak lidé v Náchodě celou věc vnímají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…