Od října roku 2013 jste v Poslanecké sněmovně. Co jste od práce v ní čekal, a překvapila vás něčím?
Od práce v PSP jsem očekával možnost pomoci našemu regionu a zlepšit celkovou situaci v České republice po 7 letech pravicových vlád. Přestože je ještě brzy na nějaké zásadnější hodnocení, již programové prohlášení vlády dává naději, že by se to vládě pod vedením sociální demokracie mohlo podařit – jsem optimista. Jako náchodský poslanec mám několik priorit – například dopravní situace v Náchodě, kterou budu moci jako poslanec řešit rychleji a účinněji než pouze jako starosta. Je zde denní možnost setkávat se s ministry v porovnání s měsíčním čekáním na termín schůzky, když jsem jako starosta Náchoda žádal o schůzky jednotlivé ministry či jejich náměstky. V krátké době bych se také rád podílel na přípravě a tvorbě několika novel a návrhů zákonů. Takže abych odpověděl na Vaši otázku, práce mě nepřekvapila a doufám, že se mi podaří naplnit to, s čím jsem do toho šel – pomoci Náchodsku.
Jaké jsou vaše osobní priority jako poslance? Jaký zákon či jeho změnu budete chtít iniciovat mezi prvními?
Minulý týden byla Poslaneckou sněmovnou projednána novela zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Jednalo se o poslaneckou novelu a k danému tématu probíhala velmi obšírná debata především z řad starostů, kteří jsou zastoupeni ve sněmovně a mají bohaté zkušenosti se vznikajícími ubytovnami ve městech, čerpáním sociálních dávek na bydlení a s obchodem v těchto ubytovnách.
Já jsem v této věci také vystoupil a snažil jsem se vysvětlit konkrétní případy z každodenní praxe a dopady aktuální situace. Poslanecká sněmovna ocenila návrh poslanců z hnutí Úsvit, ale shodli jsme se, že je potřeba připravit komplexní novelu zákona, proto jsem hlasoval v této podobě pro zamítnutí. Okamžitě jsme však požádali ministryni práce a sociálních věcí, aby připravila do dvou měsíců novelu zákona. Domnívám se, že by sněmovna měla řešit toto téma v podobě vládní novely zákona jako celku, protože to považuji za opravdu zásadní problém, který zapříčiňuje mrhání veřejnými prostředky a namísto pomoci sociálně slabým jejich situaci zhoršuje, v konečném důsledku jsou omezováni a ohrožováni ostatní obyvatelé měst a obcí se zvýšenou koncentrací tolik diskutovaných ubytoven. Zákony mají lidem pomáhat, nikoli jim zhoršovat život.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková