Postavte se, pane Babiši, a stůjte. Včerejšek prý přinesl televizní překvapení kampaně

09.10.2013 7:46

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Mnohem příznivěji než předvolební speciály České televize hodnotí mediální expert Jiří Mikeš úterní pořad TV Nova Vaše volba. Platí to pro dramaturgii, scénu i aranžmá. Komerční televize to vyřešila jednodušeji, ku prospěchu byla pouze čtyřicetiminutová stopáž a jen dva političtí rivalové ve studiu, takže diskuse měla mnohem větší spád. Skvěle připravená byla moderátorka Markéta Fialová. Jediným kazem tak byl pozdní vysílací čas.

Postavte se, pane Babiši, a stůjte. Včerejšek prý přinesl televizní překvapení kampaně
Foto: nova.cz
Popisek: Logo televize Nova

Mnohem střídměji, ale podle všeho účelněji než Česká televize pojala předvolební vysílání TV Nova. V úterý od 22,25 představila první z pěti předpokládaných vysílání pořadu „Vaše volba“ s podtitulem  „… kdo si zaslouží váš hlas“. Speciál Nočních Televizních novin moderovala Markéta Fialová a první dvojici hostů vytvořili lídr hnutí ANO Andrej Babiš a lídr SPOZ František Lukl. „Já si myslím, že Nova to udělala lépe, jednodušeji, povedenější byla scéna, aranžmá a navíc na to nevyplácala tolik peněz,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš, lektor komerčních komunikací na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Co padlo v diskusi na Nově? Shrnutí najdete ZDE

„Tím, že diskuse trvala jen čtyřicet minut oproti dvěma hodinám v České televizi, působil pořad o hodně svižněji. Navíc to mělo spád, o což se postaraly předtočené příspěvky lidí z probíraných oblastí jako třeba odboráře z dopravy či ředitele školy. Bylo to osvěžující, zajímavější, bylo to dělané profesionálně. Pozitivní bylo také to, že ve studiu byli jen dva hosté. To je pak ten správný duel, ne aby tam mlátilo slámu osm lidí jako v České televizi a k tomu ještě dvě hodiny. To je prostě zoufalost,“ hodnotí Jiří Mikeš.

Vestoje ze sebe musí hosté vydat víc

Dobře to vyřešila Nova i s tím, že nechala hosty ve studiu stát a ti tak nemuseli sedět v nějakých nepohodlných křeslech, „Když stojíte, tak musíte ze sebe o něco víc vydat. A mluvíte srozumitelněji, třeba Hemingway psal vestoje. A hlavně, když ti dva oponenti stojí proti sobě a kamery dělají detailní záběry na jejich tváře, tak můžete sledovat, jestli se někdo z nich začne potit. Takhle třeba vyhrál prezidentské volby Kennedy, protože se nepotil, byl svěží a usměvavý. Z hlediska televize to je rozumnější a z pohledu diváka zajímavější, když stojí. Oba to vydrželi, byli v dobré formě,“ poznamenává mediální odborník.

„Pokud se týče hostů, tak pan Babiš mluví jednoduše, takže mu každý může porozumět. Pan Lukl se vžívá do té role ministra, vystupoval slušně, ale pan Babiš asi na televizní diváky mohl zapůsobit o něco víc. I když je to podnikatel, mluví tak, jak mu ´zobák narost´. Ale bylo to zajímavé, mnohem zajímavější, než to dělá Česká televize. Kdybych to měl hodnotit, kdo vyhrál, tak to bylo velice rovnocenné, ale přece jen má pan Babiš větší zkušenosti než pan Lukl, ale i ten působil velice sympaticky,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.

Uvolněná i dobře připravená moderátorka

Jen slova chvály pak má pro průvodkyni pořadu. „Moderátorka Markéta Fialová byla skvělá, zvládla to, pokoušela se několika otázkami na tělo hosty ve studiu trochu vytočit a celkově byla velice dobře připravená, což se projevilo především v debatě o DPH, kdy upřesňovala její výši z volebního programu SPOZ. Byla nejen dobře připravená, ale i uvolněná. Dirigovala si je, ale ti dva oponenti byli také na úrovni. Ale přece jen, jak už jsem říkal, pan Babiš má tu výhodu, že mluví prostě, jednoduše jak lidé z ulice, ale přitom něco dokázal. Takže si myslím, že zapůsobil,“ domnívá se Jiří Mikeš.

Považuje však za velkou škodu, že TV Nova vysílá tyto diskuse až v půl jedenácté v noci. „A to se ten začátek ještě pozdržel, protože tam měli dlouhý reklamní blok. Takže ti zvědaví, kteří se na to chtěli dívat, museli ještě protrpět po avizovaném začátku nějaké reklamy. Na ten duel se tak nemohlo dívat tolik lidí, jak by tomu určitě bylo v lepším vysílacím čase. Ten čas je opravdu strašný a navíc jsou lidé otráveni tím, co se děje v politice. Nicméně to, že Nova proti sobě staví ty lídry, je dobré a zajímavé. Ještě jednou škoda, že je to v tak špatném čase,“ poukazuje mediální odborník.

Z chyb České televize se Nova poučila

V závěrečném shrnutí pak konstatuje, že předvolební diskuse TV Nova byla dramaturgicky daleko lépe připravená než v případě České televize, rovněž záběry kamer byly jednodušší i přesvědčivější a pořad i díky tomu působil svěžeji. Nova si kupodivu na nic nehrála a vyvarovala se chyb, které dělá Česká televize, To vysvětluje tím, že tvůrci z Novy pozorně sledovali předešlá předvolební vysílání veřejnoprávní televize. „Já si myslím, že se na konkurenci ty dramaturgické skupiny dívají, určitě jo. Kdyby se nedívaly na to, co dělá ten druhý, tak by odváděly špatnou práci,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Jiří Mikeš.

Sledovanost předvolební diskuse Vaše volba zcela jasně trumfla předvolební speciály ČT24 z jednotlivých krajů. Podle údajů ATO Mediaresearch, které pro ParlamentníListy.cz zpracovala společnost MÉDEA RESEARCH, sledovalo duel Andreje Babiše a Františka Lukla na Nově 490 tisíc diváků při podílu na sledovanosti 23,02 procenta. Bylo to tedy přibližně pětkrát tolik lidí, než se dívá na předvolební diskuse ČT24.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…