Přebalujeme lidi, nadřeme se. Pár šupů si strčte někam, vzkazují pečovatelky o staré. Pane Babiši, fandíme vám, ale...

24.05.2017 4:42 | Zprávy

REPORTÁŽ „Chceme mzdu úměrnou naší těžké práci, pokud bude to navýšení jen o pár stovek, tak si ho můžou politici strčit za klobouk,“ reagují sociální pracovnice z Moravskoslezského kraje na avizovaný růst platů zaměstnanců v sociálních službách. Jejich poněkud drsnějšímu vyjádření se není co divit, za psychicky i fyzicky náročnou práci, často s nemohoucími klienty, berou průměrně okolo 12-14 tisíc měsíčně. Tento paradox uznala ve svém prohlášení v minulých dnech pro ParlamentniListy.cz i ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová, která přislíbila rychlou nápravu.

Přebalujeme lidi, nadřeme se. Pár šupů si strčte někam, vzkazují pečovatelky o staré. Pane Babiši, fandíme vám, ale...
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Sociální péče - ilustrační foto.

Opravdu velká očekávání nyní vzbudilo v různých ústavech a domovech důchodců po celé republice avizované zvýšení platů sociálním pracovníkům, o kterém hovořili v posledních dnech v médiích někteří čeští ministři. Podle různých přípisů z ministerstev i prohlášení Andreje Babiše na různých televizních kanálech by si měli tito zaměstnanci polepšit už od 1. července letošního roku, tedy za pět týdnů. Zatím ale není jasné o kolik. V některých zprávách se uvádí pěti až devítiprocentní nárůst, odcházející ministr financí Babiš však hovořil v České televizi o číslech daleko vyšších, čímž vzbudil naději u mnoha zaměstnanců pracujících v tomto odvětví. „Máme práci mnohdy daleko náročnější než zdravotní sestry, zvláště s nemohoucími pacienty, o které se nepřetržitě staráme. Proč bychom nemohly mít platy jako ony? Zdravotnice jsou kvalifikovanější, ale my se zas více nadřeme a máme větší psychickou zátěž. Provádíme také denně úkony s přebalováním klientů, na které zrovna nemá každý žaludek. Pět nebo i deset procent navýšení k takové nízké mzdě, kterou dostáváme, to by byl přece výsměch, to si mohou politici strčit někam...,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz paní Alice z Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda v Bruntále, která pro svou profesi sociální pracovnice a pečovatelky absolvovala speciální střední vzdělání.

Její kolegyně Eva, která je předdůchodového věku, a ještě 15 kilometrů do zaměstnání dojíždí, představu pečovatelek o slušné mzdě více upřesnila: „Adekvátní by bylo navýšení o 50 procent. Když si uvědomíte, že bereme okolo 14 tisíc čistého i za práci o víkendech a svátcích, tak by to nebyl žádný horentní plat, spíše průměrná mzda v Česku. Jinde ve světě je naše práce daleko víc honorovaná. Vyřešil by se tak i problém s velkou fluktuací a kvalitou zaměstnanců v sociálních službách. Například na nočních sloužíme samy u 46 klientů, a pokud mají vážné zdravotní problémy, je na našem rozhodnutí, jestli to vyřešíme nebo zavoláme rychlou.“

Pečovatelky zatím politiky nechválí. Neví, kolik dostanou přidáno

I když bruntálské sociální pracovnice svorně prohlásily, že je nízká mzda dost demotivuje, mají svoji práci rády a přiznávají, že se za poslední léta konečně začalo okolo jejich náročné profese něco pozitivního dít. „Loni to bylo pro mě opravdu příjemné překvapení, když nám vícekrát za rok přidali. Já si to spojuji s aktivitou ministra financí Babiše. I když se teď řeší některé jeho kauzy, tak mu pořád fandím. Protože ostatní politici mají také dost různých průšvihů,“ dodala ¨pro ParlamentníListy.cz pečovatelka Eva, která před několika lety sama podnikala.“

Sociální pracovnice Alice a Renáta jsou ale jiného názoru, zásluhu by spíše přičítaly ministryni Marksové z ČSSD, nicméně zatím nechtějí nikoho chválit či hanit, jelikož stále není jasné, o kolik si od začátku letních prázdnin vlastně polepší. Jejich „šéfová“ ředitelka Centra pro seniory Jarmila Šíblová to odhaduje na těch sporných 10 procent. Ona sama v minulých měsících přímo oslovila ministra financí Babiše s podnětem na uvolnění potřebných peněz pro navýšení platů sociálních pracovníků. Ve svém dopise mimo jiné uvedla: „I když žijeme v oblasti s vysokou mírou nezaměstnanosti, není o tuto profesi absolutní zájem, a to právě z důvodu nízkého mzdového ohodnocení. Nyní nám chybí asi 10 procent pracovníků, kteří pečují přímo o klienty. Dlouhodobý podstav má pak za následek přetížení stávajících zaměstnanců a jejich časté pracovní neschopnosti. Situace se zhoršuje a ztrácíme nadšení. Je si třeba uvědomit, že všichni jednou zestárneme a budeme tyto služby potřebovat.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…