Přebalujeme lidi, nadřeme se. Pár šupů si strčte někam, vzkazují pečovatelky o staré. Pane Babiši, fandíme vám, ale...

24.05.2017 4:42

REPORTÁŽ „Chceme mzdu úměrnou naší těžké práci, pokud bude to navýšení jen o pár stovek, tak si ho můžou politici strčit za klobouk,“ reagují sociální pracovnice z Moravskoslezského kraje na avizovaný růst platů zaměstnanců v sociálních službách. Jejich poněkud drsnějšímu vyjádření se není co divit, za psychicky i fyzicky náročnou práci, často s nemohoucími klienty, berou průměrně okolo 12-14 tisíc měsíčně. Tento paradox uznala ve svém prohlášení v minulých dnech pro ParlamentniListy.cz i ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová, která přislíbila rychlou nápravu.

Přebalujeme lidi, nadřeme se. Pár šupů si strčte někam, vzkazují pečovatelky o staré. Pane Babiši, fandíme vám, ale...
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Sociální péče - ilustrační foto.

Opravdu velká očekávání nyní vzbudilo v různých ústavech a domovech důchodců po celé republice avizované zvýšení platů sociálním pracovníkům, o kterém hovořili v posledních dnech v médiích někteří čeští ministři. Podle různých přípisů z ministerstev i prohlášení Andreje Babiše na různých televizních kanálech by si měli tito zaměstnanci polepšit už od 1. července letošního roku, tedy za pět týdnů. Zatím ale není jasné o kolik. V některých zprávách se uvádí pěti až devítiprocentní nárůst, odcházející ministr financí Babiš však hovořil v České televizi o číslech daleko vyšších, čímž vzbudil naději u mnoha zaměstnanců pracujících v tomto odvětví. „Máme práci mnohdy daleko náročnější než zdravotní sestry, zvláště s nemohoucími pacienty, o které se nepřetržitě staráme. Proč bychom nemohly mít platy jako ony? Zdravotnice jsou kvalifikovanější, ale my se zas více nadřeme a máme větší psychickou zátěž. Provádíme také denně úkony s přebalováním klientů, na které zrovna nemá každý žaludek. Pět nebo i deset procent navýšení k takové nízké mzdě, kterou dostáváme, to by byl přece výsměch, to si mohou politici strčit někam...,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz paní Alice z Centra sociálních služeb pro seniory Pohoda v Bruntále, která pro svou profesi sociální pracovnice a pečovatelky absolvovala speciální střední vzdělání.

Její kolegyně Eva, která je předdůchodového věku, a ještě 15 kilometrů do zaměstnání dojíždí, představu pečovatelek o slušné mzdě více upřesnila: „Adekvátní by bylo navýšení o 50 procent. Když si uvědomíte, že bereme okolo 14 tisíc čistého i za práci o víkendech a svátcích, tak by to nebyl žádný horentní plat, spíše průměrná mzda v Česku. Jinde ve světě je naše práce daleko víc honorovaná. Vyřešil by se tak i problém s velkou fluktuací a kvalitou zaměstnanců v sociálních službách. Například na nočních sloužíme samy u 46 klientů, a pokud mají vážné zdravotní problémy, je na našem rozhodnutí, jestli to vyřešíme nebo zavoláme rychlou.“

Pečovatelky zatím politiky nechválí. Neví, kolik dostanou přidáno

I když bruntálské sociální pracovnice svorně prohlásily, že je nízká mzda dost demotivuje, mají svoji práci rády a přiznávají, že se za poslední léta konečně začalo okolo jejich náročné profese něco pozitivního dít. „Loni to bylo pro mě opravdu příjemné překvapení, když nám vícekrát za rok přidali. Já si to spojuji s aktivitou ministra financí Babiše. I když se teď řeší některé jeho kauzy, tak mu pořád fandím. Protože ostatní politici mají také dost různých průšvihů,“ dodala ¨pro ParlamentníListy.cz pečovatelka Eva, která před několika lety sama podnikala.“

Sociální pracovnice Alice a Renáta jsou ale jiného názoru, zásluhu by spíše přičítaly ministryni Marksové z ČSSD, nicméně zatím nechtějí nikoho chválit či hanit, jelikož stále není jasné, o kolik si od začátku letních prázdnin vlastně polepší. Jejich „šéfová“ ředitelka Centra pro seniory Jarmila Šíblová to odhaduje na těch sporných 10 procent. Ona sama v minulých měsících přímo oslovila ministra financí Babiše s podnětem na uvolnění potřebných peněz pro navýšení platů sociálních pracovníků. Ve svém dopise mimo jiné uvedla: „I když žijeme v oblasti s vysokou mírou nezaměstnanosti, není o tuto profesi absolutní zájem, a to právě z důvodu nízkého mzdového ohodnocení. Nyní nám chybí asi 10 procent pracovníků, kteří pečují přímo o klienty. Dlouhodobý podstav má pak za následek přetížení stávajících zaměstnanců a jejich časté pracovní neschopnosti. Situace se zhoršuje a ztrácíme nadšení. Je si třeba uvědomit, že všichni jednou zestárneme a budeme tyto služby potřebovat.“

Ředitelka Šíblová vidí spravedlivou odměnu pečovatelek v sumě okolo 20 tisíc, což je téměř o šest tisíc více, než bývá současná průměrná mzda sociálních pracovnic v přímé péči. Podle jejích slov by se tak odstranila asi 25procentní fluktuace a bylo by možné si z uchazečů vybírat. Chtěla by také zavést do systému vzdělávání speciální střední školy, ze kterých by vycházely už plně kvalifikované sociální pracovnice. „I když nechci rekvalifikace nijak podceňovat, tak jakmile ji absolvuje někdo od pokladny ze supermarketu, tak se empatii, přístupu ke klientům a řadě úkonů ještě několik měsíců učí a naše zkušené pečovatelky mají s nimi o starost navíc. Já jsem přišla ze zdravotnictví a vždy jsem si myslela, že je to dost nedoceněné společenské odvětví, sociální služby jsou ale na tom ještě o dost hůře,“ konstatovala Jarmila Šíblova. Ta zvýšený zájem o mzdy pečovatelek přičítá k dobru především ministryni Marksové, se kterou má pozitivní zkušenosti, oceňuje její přehled a ochotu jednat o každém problému. Pokud by však ministr Babiš splnil své „televizní“ sliby o navýšení platů lidem v sociálních službách o 20 až 30 procent, rázem by si získal její sympatie.

O navýšení platů zatím nevědí ani na krajích

Jak vysoký by měl být nárůst mezd sociálních pracovníků, o tom nemají ještě jasno ani na krajských úřadech, přes které by se finance od státu posílaly zřizovatelům takových zařízení, tedy zejména městským úřadům a magistrátům. „Nic konkrétního ohledně toho ještě nevíme. Samozřejmě velmi bedlivě sledujeme zprávy v médiích. Dostali jsme pouze informaci v únoru ohledně plánovaného navýšení mezd všem státním zaměstnancům. Vím, že se uvažuje o tom, že by se zrušily některé dosavadní tabulky pro odměňování lidí v sociálních službách, a ti by potom brali podobné mzdy jako pomocný zdravotnický personál v nemocnicích, což by pro ně znamenalo celkem velký nárůst. Nevíme ale, z čeho by se to zaplatilo, finance na to stát zatím ještě neposlal. V minulých letech se zvyšování mezd paradoxně uskutečnilo jen díky zvláštním dotacím z Ministerstva práce a sociálních věcí. Odhaduji, že by u nás v kraji bylo potřeba pro desetiprocentní nárůst platů zaměstnanců v sociálních službách tak přibližně o 400 milionů korun víc. Vláda ale ještě nic definitivně nerozhodla,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vedoucí sociálního odboru na Krajském úřadu v Ostravě Daniel Rychlik.

Podhodnocení sociální práce přiznává i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která s tím, podle vlastních slov, bojuje od svého nástupu do úřadu: „Bohužel odměňování pracovníků v sociálních službách, myslím tím v přímé péči, kteří odvádějí nesmírně náročnou práci, je dlouhodobě podhodnocené. Už v červenci 2014 jsem na vládě prosadila usnesení, díky kterému šlo 750 milionů korun právě na zvýšení platů těchto pracovníků. Ostatně Ministerstvo práce a sociálních věcí od mého nástupu posílá každým rokem ze svých rezerv peníze na dofinancování sociálních služeb, především na zvýšení mezd. V roce 2015 to bylo 720 milionů a loňský rok 650 milionů korun. Jak velká částka nakonec půjde na dofinancování sociálních služeb letos, bude zřejmé asi do prázdnin,“ sdělila pro ParlamentníListy.cz ministryně Marksová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…