Příspěvky na péči pro postižené lidi asi vzrostou o desetinu

13.04.2016 13:02

Příspěvek na péči, který dostávají zdravotně postižení lidé, pravděpodobně vzroste o desetinu. Předpokládá to návrh novely zákona o sociálních službách, který dnes schválila sněmovna. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili. Předlohu nyní posoudí senát.

Příspěvky na péči pro postižené lidi asi vzrostou o desetinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Výše příspěvku byla stejná devět let

Výše příspěvku se neměnila od jeho zavedení, tedy zhruba devět let. Vzrůst by měl od srpna, změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun.

Za příspěvek na péči si mají postižení lidé zajistit opatrování v nějakém zařízení nebo pomoc doma. Dospělí dostávají nyní podle své závislosti na pomoci měsíčně 800, 4 000, 8 000 a 12 000 korun a děti 3 000, 6 000, 9 000 a 12 000 korun. Od srpna by dospělí měli 880, 4 400, 8 800 a 13 200 korun, děti 3 300, 6 600, 9 900 a 13 200 korun.

Poslankyně Úsvitu Jana Hnyková navzdory podpoře sociálního výboru neuspěla s návrhem na zrušení pravidel pro přiznávání příspěvků, které zavedla reforma bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Místo 36 kritérií se od roku 2012 hodnotí deset a řadě lidí se podle poslankyně příspěvek snížil nebo o něj přišli. Hnyková žádala návrat k původnímu posuzování. Proti se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) a sněmovna její stanovisko potvrdila.

Změna umožní rychlejší přidělení dávky

Poslanci naopak schválili úpravu Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), který umožní rychlejší přidělení dávky lidem například po těžkém poškození míchy, mozku nebo po amputaci končetin. Nyní se řízení v době pobytu v nemocnici přerušuje a po návratu pacienta domů rodina nemá peníze na zajištění služeb. Změna umožní zahájení řízení o příspěvku, pokud by hospitalizace trvala déle než 60 dnů.

Vládní novela zahrnuje také zvýšení pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu na dva miliony korun. Změnit by se měla i úprava možnosti držet člověka v ústavu proti jeho vůli. Nově by to mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život jeho nebo jeho okolí. Lidé s duševními poruchami by museli v ústavu zůstat jen tehdy, když by nebyli schopni nebezpečí odvrátit sami. Kdyby klient vyslovil „vážně míněný nesouhlas“ s pobytem, muselo by zařízení informovat soud, jenž by rozhodl.

Loni na konci roku pobíralo příspěvek 337 800 lidí. Úřady vyplatily celkem 21,17 miliardy korun. V roce 2014 se vydalo 20,4 miliardy, tehdy na konci roku dávku dostávalo 331 000 osob.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…