Proběhla modlitba za sudetské Němce jako součást oslav 28. října. A nám napsali pamětníci

31.10.2018 12:31 | Zprávy
autor: Václav Fiala

Modlitba za utrpení spojené s vyhnáním sudetských Němců. I to bylo součástí oslav výročí republiky na plzeňském náměstí Republiky. Vedl ji plzeňský biskup Tomáš Holub a řadě především starších lidí zkazila náladu z oslav. Naší redakci se ozvali i někteří lidé, kteří v rodinách na vlastní kůži zažili, co prováděli v pohraničí občané Československa, kteří se hlásili k sudetským Němcům.

Proběhla modlitba za sudetské Němce jako součást oslav 28. října. A nám napsali pamětníci
Foto: Archiv OP
Popisek: Reprofoto z vagonu s odsouvanými Němci

Bývalý novinář, dnešní aktivní důchodce a turista Jiří Hroza nám přímo napsal a poslal i dokumentární fotografii.

Kontroverzní modlitba

„V neděli 28. října na plzeňském náměstí T. G. Masaryka jsme se měli modlit mj. za uzdravení ran a utrpení, které přinesly světové války v uplynulém století, za uzdravení ran a utrpení spojených s vyhnáním sudetských Němců po válce...“ píše Jiří Hroza v emotivním e-mailu. „Prarodiče a rodiče mé ženy dostavěli ve třicátých letech minulého století domek ve Stodě, Plzeňská ulice č. 437. Ještě před válkou, v roce 1938, z něj byli vyhnáni a dalších šest let žili ve velmi stísněných podmínkách na protektorátním Plzeňsku. Když se po válce do svého domku vrátili, našli vyrytý hákový kříž a vzkaz vyhnaných občanů Velkoněmecké říše, že se vrátí a pověsí je. Je mi upřímně líto toho, co se tehdy stalo. V současném Německu mám přátele. Ale jestli bych se měl modlit, tak také za 170 tisíc Čechů vyhnaných z našeho pohraničí,“ uvádí pan Hroza v e-mailu.

Informace plzeňského arcibiskupství k modlitbě ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…