Propast mezi prezidentem Zemanem a zástupci vysokých škol skutečně existuje, rozpovídal se v ČT rektor Zima

25.06.2018 19:56

Česko má v zemi další várku profesorů, kteří převzali dekret z rukou ministra školství. Proč stále existuje propast mezi prezidentem Zemanem a vysokými školami? Svůj názor prozradil v Interview na ČT24 rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který se zároveň vyjádřil i ke jmenování nové vlády, která slibuje, že vysoké školství patří mezi priority.

Propast mezi prezidentem Zemanem a zástupci vysokých škol skutečně existuje, rozpovídal se v ČT rektor Zima
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman na setkání s občany v Karviné

Tomáš Zima hned v úvodu rozhovoru sdělil, že je velmi rád za to, že šedesátka nových profesorů převzala dekrety a prezident podepsal všechny návrhy. Jestli se něco změní na tom, že dekrety bude předávat už pouze ministr či ministryně školství, nevidí nijak dramaticky. „V minulosti například prezident Havel či prezident Klaus také ne vždy předávali dekrety. Je to půl na půl, záleží na okolnostech. Někdy je může předávat prezident, někdy může pověřit ministra školství,“ dodal.

Přece jenom ale tato dohoda, že bude předávat pouze ministr školství, vznikla po jistém přetahování a nejmenování profesorů, jak tomu učinil v minulosti prezident Zeman. „My jsme připravení s kýmkoli jednat o otázkách vzdělanosti, schůzky na téma školství jsem měl s prezidentem před mnoha lety. Hlavním partnerem v jednání o věcech ve školství je ale vláda České republiky,“ doplnil.

Anketa

Který předseda vlády sousedního státu je vám nejsympatičtější?

91%
hlasovalo: 6550 lidí

Poté se pokusil svýma očima zhodnotit, zda skutečně existuje propast mezi současným prezidentem a zástupci vysokých škol, a co je jejím původem. „Propast mezi prezidentem a zástupci vysokých škol skutečně existuje, je stálá a neprohlubuje se,“ řekl s tím, že nejde ani tak o předávání profesorských dekretů. „Jde spíše o vztahy, které před několika lety vznikly nepozváním představitelů vysokých škol Zemanem na Pražský hrad ke státnímu svátku. My se držíme hesla všichni za jednoho, jeden za všechny,“ připomněl rektor s úsměvem.

To, co vysoké školy od politických stran či hnutí odlišuje, je podle rektora především jejich stabilita. „Jsou to instituce, které jsou trvalé a z hlediska historického patří mezi nejstarší ‚firmy‘ dnešní doby. Co se týká apolitičnosti, tak na vysokých školách nesmí být vyvíjeno aktivní politické konání, ale jsou a byly na nich významné osobnosti, které do politiky od jejich založení vstupovaly nebo ji ovlivňují na základě svých odborných znalostí a zkušenosti,“ zdůraznil.

Tento týden má být jmenována nová vláda ve složení hnutí ANO, sociální demokracie a o podporu žádají komunisty. Všechna tato jednání okolo jsou podle rektora už unavující a dlouhá včetně referenda ČSSD. „Akorát se budou hádat o volná políčka ministrů,“ kroutil hlavou a dodal, že celkově je třeba respektovat vůli občanů.

„Teď je na politicích, aby napravili propasti, které tak nějak dopředu vykopali. Aby se nad vše už povznesli a hledali opravdu řešení,“ řekl s tím, že mu záleží hlavně na tom, co ve výsledku vláda bude reálně dělat. „Politici se svými kartami navíc nakládají velmi špatně. Od října do dnešního dne se nic nového neudálo, točí se vše kolem Čapího hnízda, přitom ANO je legitimní vítěz,“ řekl s tím, že sám je zvědavý, jak to vše 11. července dopadne.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…