Protektorát! Už zas? Od Klause st. zahřmělo k EU jako zatím nikdy

25.03.2019 10:14

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl se obává toho, že by mohl být naší budoucností znovu protektorát. „Šok z Mnichova a okupace jako by navždy podlomil naši sebedůvěru,“ poznamenal v posledním vydání magazínu Reflex.

Protektorát! Už zas? Od Klause st. zahřmělo k EU jako zatím nikdy
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Exprezident Václav Klaus v pořadu Partie.

Weigl ve svém komentáři vzpomíná na výročí 80 let od okupace pomnichovského zbytku českých zemí německou armádou a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava. 

Anketa

Pro koho byste hlasovali ve 2. kole prezidentských voleb na Slovensku?

hlasovalo: 10421 lidí

„V dnešním uvažování nad tímto výročím se u nás prosazuje buď tendence ho na rozdíl od výročí srpnové okupace roku 1968 příliš nepřipomínat, nebo se utápět v historických reáliích a ve fascinaci Hitlerem a nacistickým zlem. To asi proto, že současnou hrozbou je prý Moskva, zatímco Německo je náš velký partner a spojenec,“" sdělil Weigl a v té souvislosti se zamyslel také nad problémem postavení naší země v Evropě a ve světě. 

Protektorát dle jeho slov představuje smutné období, jež poznamenalo národní povahu a charakter na dlouhá léta dopředu. „Šok z Mnichova a okupace jako by navždy podlomil naši sebedůvěru. Projevuje se to v tom, jak se svobodou vlastní země a s její suverenitou lehkomyslně a nezodpovědně zacházíme,“ poznamenal Weigl. 

„Poválečná úporná snaha o odčinění národního ponížení z doby okupace nepřinesla kýžený efekt. Hned krátce po válce jako bychom ztratili odvahu a vůli si sami vládnout. Strach z německé revanše napomáhal pádu naší země do sovětského područí. Velmi rychle jsme se stali faktickým sovětským protektorátem, po roce 1968 rovněž přímo okupovaným,“ poukázal  dále Weigl a vzpomněl na svobodu získanou v listopadu 1989. 

„Netrvalo to však dlouho. Vstoupili jsme do EU a stín protektorátu se přes veškerou mediální manipulaci nad námi vznáší znovu. Opět naplno běží propaganda, jež nás přesvědčuje, že vlastní státnost, suverenita, národní identita a všechny jejich atributy jsou přežitek, že šťastnou budoucnost zajistí pouze jejich opuštění a odevzdání do moudrých rukou vzdálených cizích vládců, čirou náhodou znovu budujících ‚Novou Evropu‘ a ‚nového člověka‘. Omezené suverenitě a servilní poslušnosti se dnes říká ‚bytí v tvrdém jádru‘,“ zmínil Weigl s tím, že se prý máme bát údajných hrozeb z Východu, zatímco nám nová evropská vrchnost vnucuje kolonizaci naší země masovou migrací z Orientu, bláznivé pokrokářské společenské experimenty a zavádí cenzuru. „Malé národní státy jsou pouze nepohodlnou překážkou v realizaci velkého projektu sjednocení Evropy,“ dodal.

„Jako by se vracela protektorátní mentalita, která velí navenek se vším souhlasit, přikrčit se a přežít. Zdá se, zvláště v poslední době, že my Češi táhnout za jeden provaz a hájit své zájmy nejsme schopni. Znovu kvete udavačství, znovu si zveme do našeho věčného hašteření cizí arbitry, kteří stále více rozhodují za nás. Mnozí to neřeší a stále spoléhají, že nebude tak zle. Už nám to přece vyšlo tolikrát. A ještě nám za to zaplatí. Alespoň tedy některým. Proto je tolik potřeba si 15. březen 1939 stále připomínat. Protektorát není jen smutná a tragická minulost. Protektorát může být snadno znovu i naše budoucnost,“ varoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…