Protižidovské aktivity se přesunují na internet, bojí se Židovská obec

5. 5. 2014 13:08

Pražská židovská obec v pondělí zveřejnila výroční zprávu o projevech antisemitismu v České republice. Z jejích závěrů vyplývá, že Česká republika pořád patří k zemím, kde antisemitské postoje nejsou součástí většinové společnosti. Trend přesouvání antisemitismu na internet ale nadále pokračuje, vyplývá ze závěrů zprávy.

Protižidovské aktivity se přesunují na internet, bojí se Židovská obec
Foto: praguecityline.cz
Popisek: Ilustrace
reklama

Zatímco počet fyzických útoků na židovské cíle se oproti předchozím letům v zásadě nezměnil, aktivity pravicových extremistů na internetu se od minulého roku zdvojnásobily. Antisemitské texty, weby, obrázky a videa přibývají na internetu geometrickou řadou. Pracovníci židovské obce zaznamenali od roku 2008 více než pětinásobný nárůst.

Meziroční nárůst monitorovaných projevů antisemitismu na webu může podle zprávy souviset s celkovou dezintegrací pravicové scény a s vyšší dostupností internetu. Rostoucí množství nenávistných projevů dávají autoři zprávy do souvislosti také s proizraelskou politikou české vlády, ale i s vnímáním společenských a ekonomických problémů většinovou společností.

Projevy na internetu mají nejčastěji charakter klasického rasového antisemitismu či konspiračních teorií hovořících o ovládání světa či systému Židy a jimi ovládanými institucemi. První místopředsedkyně Židovské obce v Praze Eva Lorencová upozorňuje rovněž na množící se projevy kyberšikany.  

Situace v ČR je, ve srovnání například s Maďarskem nebo Francií, kde se nenávistné projevy vůči Židům staly ve veřejném životě běžnou záležitostí, poklidná. Nebezpečím je ale podle zprávy nárůst počtu populistických politických stran používajících radikální národnostní rétoriku. Zpráva také uvádí, že zatímco antisemitismus v ČR lze považovat za jev okrajový, není tomu tak v případě projevů nenávisti třeba k Romům.

Autoři zprávy monitorují a hodnotí incidenty podle identifikace antisemitismu stanovené Agenturou Evropské unie pro základní práva. Proto se statistika liší od čísel Policejního prezidia, které počítá pouze incidenty, jež splňují skutkovou podstatu trestného činu.

Plné znění zprávy je k dispozici zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…