Putine, pozor! Hovoří umělci z Karlových Varů

04.07.2018 13:25

Filmový festival v Karlových Varech dnes připomněl osobu a tvorbu vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Kromě promítání snímku Hráč, který Sencov natočil, došlo i na vystoupení české režisérky na podporu vězněného kolegy. Ukrajinský režisér drží ve vězení od května letošního roku hladovku. Živý vstup z filmového festivalu přinesla před polednem Česká televize. Přímo z festivalu poskytl rozhovor také Jiří Bartoška, tentokrát pro Český rozhlas.

Putine, pozor! Hovoří umělci z Karlových Varů
Foto: Elton hodinářská
Popisek: 53. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech
reklama

Sencov byl zatčen v květnu 2014. Za údajný terorismus byl odsouzen na 20 let do vězení. „Čeští filmaři požadují jeho bezodkladné prouštění,“ uvedla na začátku živého vstupu reportérka Pavla Sedliská a připomněla, že Oleh Sencov se postavil proti anexi Krymu.

Anketa

S odstupem času: Je dobře, že byla zavedena Elektronická evidence tržeb (EET)?

81%
19%
hlasovalo: 11374 lidí

Tereza Šimíková z Institutu dokumentárního filmu poté vysvětlila pocit filmařů, že soud se Sencovem nebyl standardní. „To není můj pocit, ani pocit českých filmařů, to jsou informace Amnesty International, která proces podrobně zkoumala a výsledkem podrobné analýzy tohoto soudního procesu je, že to byl spíše vojenský soud, který byl nečestný,“ řekla Šimíková. Poté dodala, že byly použity důkazy, které byly vymoženy násilím a mučením svědků.

„Hlavní svědek, na jehož svědectví se vlastně celá ta fiktivní teroristická kauza postavila, později vypověděl, že byl nucen nasadit si plynovou masku a byl v ní dušený a polykal vlastní zvracení. Byly to opravdu tvrdé fašistické metody, kterým se jako vězeň a svědek v ruském vězení podrobil a na základě nichž potom svědčil,“ vysvětlila Šimíková. „Na těchto důkazech není možné postavit jakýkoliv soud, tím méně soud o politické kauze, protože Oleh Sencov je krymský občan, ukrajinský občan,“ dodala Šimíková.

„Po osmačtyřiceti dnech hladovky, kterou Oleh Sencov drží, mu prý selhávají srdce a ledviny. Je v ohrožení života,“ zeptala se Šimíkové reportérka Sedliská. „My se domníváme, že opravdu ano, my jsme sepsali tu výzvu společně s festivalem Jeden svět, který je součástí aktivit Člověka v tísni. Člověk v tísni má přímo blízko Oleha Sencova spolupracovníky, se kterými my komunikujeme. Komunikujeme také s právníkem Oleha Sencova a po těch 48 dnech je sice podroben lékařské péči, ale tu v poslední době odmítá, už mu vypadaly vlasy, padají mu zuby, je pravděpodobně v komatu a vypadá to, že je v naprosto kritickém stavu,“ reagovala Šimíková.

Reportérka Sedliská poté připomněla existenci iniciativy „Free Sentsov“, kterou založila polská režisérka Agnieszka Hollandová. Oleha Sencova také podpořila například herečka Meryl Streepová nebo herec a hudebník Johnny Depp. „Myslím, že je šokantní, že žijeme v době, kdy můžete být filmař, režisér, natočit úspěšný hraný film, mít rozjetou kariéru, která je naprosto apolitická... Oleh Sencov nikdy nebyl aktivista. Byl to člověk, který dělal svojí práci tak jako já nebo jako ten Johnny Depp,“ řekla k tomu Šimíková.

Čeští filmaři apelovali i na vrcholné politiky, aby se Oleha Sencova zastali. Došlo k nějakému posunu? „My jsme byli velmi rádi, když se před dvěma dny objevila iniciativa českých senátorů, kteří napsali otevřený dopis panu prezidentu Putinovi. Je to vlastně první velká politická akce, která se v Čechách koná,“ řekla Šimíková a dodala, že podobné otevřené dopisy píší například filmové instituce nebo Člověk v tísni a různé lidskoprávní organizace.

„Na politické úrovni se však bohužel zatím nic nedělo. Jak v prezidentské kanceláři, tak v kanceláři premiéra Babiše leží otevřený dopis Viktora Fainberga, který byl jedním z těch osmi protestujících na Rudém náměstí v roce 1968. Ti lidé se snaží apelovat na české politiky, aby se připojili k řadě evropských politiků, kteří se už Sencova zastali,“ řekla dále Šimíková a zmínila Emmanuela Macrona, Donalda Tuska nebo Angelu Merkelovou. „Z kuloárů se proslýchá, že to není v jeho zájmu, že zvolil taktiku nechat člověka umřít a dokázat tak svoji moc,“ dodala.

Festival má již čtvrt století stejného šéfa, kterým je Jiří Bartoška. Jak je to s hereckými hvězdami? „Je zvláštní, že my těm lidem nic neplatíme, musíte jim zajistit dokonalý servis, respektive standard, na který jsou oni zvyklí. Ale tím, že nic neplatíte, tak s nimi nemáte podepsanou žádnou smlouvu a v té smlouvě by byl nějaký sankční bod, který se dá vymáhat. Vím že Susan Sarandon, v souvislosti s Timem Robbinsem, kdysi manželé, už už měla přijet a najednou psala, že se strašně omlouvá a že dostala možnost práce v Kanadě... A přijela za dva roky. Vy to dnes neodhadnete, ale červen, červenec jsou ideální dny pro natáčení… Takže ty lidi říkají ‚Strašně rádi přijedeme, ale letos nemůžeme‘,“ vysvětlil Bartoška reportérovi Janu Pokornému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…