Rakouští ministři kritizují plány ČR postavit nové reaktory

24.05.2015 19:50

Rakouský ministr životního prostředí Hannes Weninger a jeho kolega na zemské úrovni z Horních Rakous Rudolf Anschober dnes kritizovali plány české vlády vybudovat nové jaderné reaktory. Jaderná energie podle nich nemá budoucnost a rozšiřování jaderných elektráren by prý nemělo být podporováno evropskými subvencemi.

Rakouští ministři kritizují plány ČR postavit nové reaktory
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Sociální demokrat Weninger v dnešním prohlášení uvedl, že jaderná energie je "neovladatelná a neobstojí na trhu", protože je "ekonomicky nerentabilní".

Člen vlády země, která se vzdala využívání energie ze štěpení jádra, tak reagoval na český plán rozvoje jaderné energetiky. Ten počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. Plán vyplývající z vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky v sobotu během návštěvy Dukovan potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v právě v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016. "Změna v energetické politice v Evropě může znamenat jen to, že se vzdáme jaderné energie a budeme posilovat obnovitelné energie," prohlásil Weninger. Rakouský postoj je podle něj jednoznačný: nekompromisně se zasazovat o Evropu bez jaderných elektráren.

Vzepřete se

Podobně podle agentury APA argumentuje i hornorakouský ministr životního prostředí Anschober, který navíc žádal zastavení finanční podpory jaderné energetice. Politik z rakouských Zelených vyzval rakouskou vládu k podání protestu proti českým plánům. Zároveň spolkovou vládu vyzval, aby se vzepřela miliardovým subvencím pro britský projekt výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point.

"Pokud se nám podaří zastavit podporu projektu Hinkley Point, nebudou subvence ani pro Temelín. A tím pádem nebude ani výstavba jaderných elektráren v Česku," prohlásil Anschober, který českou energetickou politiku kritizuje dlouhodobě vzhledem k blízkosti jaderné elektrárny Temelín.

Britská elektrárna Hinkley Point by měla zahájit provoz v roce 2023. Bude mít dva reaktory o celkovém výkonu 3,3 gigawattu. Evropská komise schválila, že britská vláda může výstavbu a provoz elektrárny podporovat částkou 16 miliard liber (610 miliard Kč).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…