Ředitel neziskovky Člověk v tísni Pánek bez obalu: Jsme nezralá společnost

06.04.2017 20:07

Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni v rozhovoru pro server Seznam Zprávy hovořil o své možné prezidentské kandidatuře a o uprchlické krizi, kterou rozhodně nepovažuje za černou noční můru, jak to popisují někteří politici.

Ředitel neziskovky Člověk v tísni Pánek bez obalu: Jsme nezralá společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šimon Pánek

Novinářka Renata Kalenská se Šimona Pánka hned v úvodu rozhovoru ptala, zda by chtěl být prezidentem. „Spíš nikdy nechci být prezidentem,“ odvětil.

„Já bych nedokázal říkat takové ty věci, které teď rezonují, že se máme bát té strašlivé masy uprchlíků, která nás zničí, to je taková chiméra a strašidlo, se kterým někteří politici mobilizují občany. Já bych asi musel říci, že nějaké uprchlíky přijmout máme, tak jako byli přijímáni uprchlíci třeba z Německa před válkou či za války,“ doplnil Pánek.

„Když se podíváte na tu svým způsobem hysterickou a nesebevědomou reakci zemí bývalého východního bloku na uprchlickou vlnu z roku 2015. Já si myslím, že jsme pořád nezralou společností, která trpí malým sebevědomým,“ uzavíral téma Pánek.

Pozice Česka jako mostu mezi Západem a Východem? To je nebezpečné, varuje Pánek

Podle svých vlastních slov si vážil prezidenta Havla, a kdyby snad byl někdy prezidentem, některé věci by prý stejně dělal jako první český prezident Václav Havel, ale to neznamená, že k němu cítí nějaký nekritický obdiv. Je si vědom toho, co ještě za života Havel řekl, to jest, že by Pánek mohl být prezidentem. Host serveru se na to ale v žádném případě necítí. Zdá se mu, že jako ředitel Člověka v tísni má řadu úkolů a problémů v různých koutech světa. Ať už v Sýrii nebo na Ukrajině, ale i v Africe, zkrátka tam, kde je třeba.   

Posléze prozradil, že se Člověk v tísni cítí být českou organizací. Zdá se mu však nezodpovědné Česko vyvádět ze západního prostoru, jak to činí někteří čeští politici v čele s prezidentem Zemanem. 

Celý rozhovor naleznete zde

„Cítíme se českou organizací. Česká vláda má poměrně velmi slušný program rozvojové pomoci, který je nejlepší z celé střední Evropy. Ten rozpočet není velký, ale funguje to dobře,“ pochvaloval si Pánek. „Rozpočet Člověka v tísni jen asi z 20 procent pochází z ČR, přičemž asi deset procent jsou dary ze soukromých zdrojů, takže od vlády jde asi deset procent prostředků, 80 procent prostředků získáváme ze zahraničí,“ popisoval situaci.

„Já nevěřím, že český národní zájem leží někde mezi Západem a Východem. Já v tom vidím riziko,“ varoval Pánek. Pár slov padlo i na adresu prezidenta Zemana. „Já bych raději, kdyby dával najevo sympatie západním politikům,“ prohlásil také host.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…