Řešení sucha: Voda zpátky do vlastnictví Česka? Michal Hašek vystoupil. Ve hře je i pozůstatek z komunismu

20.05.2020 17:30

Někdejší 1. místopředseda ČSSD a volební manažer pro nadcházející krajské a senátní volby Michal Hašek vystoupil v internetové televizi XTV. Promluvil o ústavním zákonu na ochranu pitné vody i o koronaviru. Prozradil, jak by pandemickou situaci řešil on, kdyby byl na místě Jana Hamáčka. Pokud jde o sucho, obul se do ekologů, nad nimž prý snad zvítězí zdravý rozum, i do vlády, která se vzdala kontroly nad strategickou infrastrukturou.

Řešení sucha: Voda zpátky do vlastnictví Česka? Michal Hašek vystoupil. Ve hře je i pozůstatek z komunismu
Foto: Archiv PL
Popisek: Michal Hašek
reklama

Hašek prohlásil, že Česko se potýká s velkým suchem a on jako poradce ministra zemědělství  Miroslava Tomana (za ČSSD) může šéfovi resortu poradit s kvalitní legislativou, která umožní účinněji čelit suchu.

Anketa

Kdo víc přispěl ke zvládnutí koronakrize?

hlasovalo: 15354 lidí

Pan ministr právě v těchto dnech prezentuje na poslaneckých klubech výsledek více než roční práce řady expertů, a to návrh ústavního zákona na ochranu vod. My si myslíme, že ta situace je natolik vážná, že věci týkající se ochrany vody, vodních zdrojů, práva každého v místě bydliště na zásobování pitnou vodou, si zaslouží v České republice samostatný ústavní zákon,“ vysvětlil Hašek.

Expertní tým se prý opřel o srovnání, jak je ochrana vody řešena v Německu, v Rakousku a v dalších zemích, kde se ochraně vody už věnují.

V rámci připravované legislativy se podle Haška počítá i s tím, že z oblastí, kde je vody více, bude voda odeslána do sušších regionů, aby každý občan, který otočí kohoutkem vodovodu, měl jistotu, že mu z něj poteče voda.

Vedle toho by prý každý občan mohl pomoci své zemi tím, že bude vodou sám šetřit. Dalo by se změnit to, že splachujeme naše toalety pitnou vodou. „Ale splachování záchodů v ústavním zákonu opravdu nenajdete,“ upozornil Hašek. Za zásadní považuje v Ústavě ČR uvést, že má mít každý občan přístup k pitné vodě. „Představte si, že toto tam (v Ústavě) ve 21. století není,“ pravil Hašek.

Podle svých vlastních slov by byl také příznivcem toho, aby se vodárenské soustavy staly majetkem obcí či státu.

„Po sametové revoluci došlo  tomu, že obce prodaly takovouto strategickou záležitost soukromým subjektům. To neznamená, že by ti soukromníci odřezali soustavy, že by tam teď ta voda netekla, ale není pod kontrolou veřejného sektoru a myslím si, že do budoucna je strašně důležité, abychom si řekli, že takovéto klíčové věci, jako je třeba zásobování pitnou vodou, aby se vrátily zcela pod kontrolu veřejného sektoru,“ zdůraznil Hašek.

Ve hře je prý možnost obnovit meliorační soustavy, které byly vybudovány ještě za dob komunistů, ale dnes mnohdy nefungují.

Kvůli vodě se také vedou spory s ekology, kteří se bojí, že když se zvýší hladiny vodní soustavy, jako jsou např. Nové Mlýny na jižní Moravě, tak to ohrozí ptáky, kteří zde hnízdí. „Ale já věřím, že tady zvítězí zdraví rozum,“ podotkl Hašek s tím, že zvednutí hladiny v Nových Mlýnech o pár centimetrů přinese 9 milionů kubíků vody, což považuje za důležité.

Pár slov věnoval i boji s koronavirem. Pokud by měl nějakou politickou funkci, řešil by prý situaci stejně jako stávající ministr vnitra Jan Hamáček. Ocenil, že v některých parametrech je český stát stále silný. Máme hustou síť nemocnic, dobře řízené hasiče i policii, případně armádu, a všechny tyto sloky pomohly s řešením koronavirové situace. Hašek v této souvislosti připomněl, že především v oblasti zdravotnictví se mezi levicí a pravicí vedl spor o to, zda takto hustou síť zachovat.

V obecné rovině dodal, že by se stát měl v budoucnu věnovat čemusi na způsob branné výchovy, kde by se žáci už od mladých let učili, jak se zachovat v té či oné situaci, jak poskytnout první pomoc, jak se zachovat kupříkladu při blackoutu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpak Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…